Digitalizace zemědělství. Výzva pro kolumbijský venkov

Podle Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova stojí kolumbijští farmáři před velkou výzvou. Pouhých 15 % tamních agrárníků využívá nejmodernější technologie. Digitální zemědělství by přitom místním farmářům pomohlo výrazně zvýšit výnosnost a snížit klimatická rizika.

Nízká implementace chytrých technologií na kolumbijském venkově je podle ministerstva znepokojující především vezmeme-li v úvahu, že ostatní ekonomická odvětví a svět obecně nastoupily na pomyslnou vlnu digitalizace, která se ještě více zrychlila díky pandemii.

Ilustrační fotografie

Podle odborníků bylo dokázáno, že použití inovativních přístupů podporuje udržitelnější a vyšší výrobu v zemědělském sektoru. Studie provedené u tradičních kolumbijských plodin jako jsou káva a brambory dokázala, že za použití chytrých technologií došlo ke zvýšení výnosnosti až o 33 %. V dalších případech to bylo navýšení okolo 20 % v závislosti na plodině a zeměpisné oblasti. A u plodin pěstovaných ve sklenících se díky řízenému zavlažování dosáhlo úspory vody až o 40 procent.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Dalším důležitým důvodem pro přechod na chytřejší zemědělství jsou rizika, kterým kolumbijský venkov za poslední léta čelí kvůli své klimatické zranitelnosti. Největší hrozbou místních farmářů je nedostatek vody. Chytré technoloigie a inteligentní zavlažování jsou inovace, které místnímu zemědělství chybí.

Před rizikem spojeným s klimatickými podmínkami Kolumbie varovala i Světová banka ve své studii udržitelného růstu země v roce 2021. Podle dokumentu je Kolumbie zranitelná především z důvodu nedostatku vláhy. Ztráty by podle závěrů instituce mohly dosáhnout až 3,1 % na HDP.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě.
Zdroj: portfolio.co

• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí