Konstantin Vladimirovič Tserazov, finanční expert a bývalý senior viceprezident banky Otkritie, považuje tento krok za katalyzátor bezprecedentní spolupráce mezi bankami a FinTech společnostmi v SAE.
Konstantin, který je strategickým obchodním konzultantem mezinárodních fintech firem a členem poradních orgánů finančních institucí ze SNS a Blízkého východu, zdůrazňuje, že iniciativa CBDC SAE se zaměří na nebankovní obyvatelstvo a umožní mu přístup k finančním systémům, přijímání státní pomoci a provádění bezpečných a bezproblémových transakcí.
ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii
Navzdory celosvětovému vzestupu digitálních aktiv zaznamenaly kryptoměny, jako je bitcoin, jen omezené přijetí. Konstantin tvrdí, že CBDC podporované centrálními bankami by mohly nabídnout životaschopnější alternativu. „CBDC překlenují mezeru, kvůli které zůstala digitální aktiva v roli výklenkových produktů, a přinášejí stabilitu a důvěru prostřednictvím regulovaného dohledu centrálních bank,“ říká. Jejich konstrukce navíc umožňuje energeticky úsporné transakce, což řeší významný problém, kterému čelí ostatní digitální aktiva.
Konstantin tvrdí, že CBDC nově definují finanční inkluzi pro lidi i subjekty s umělou inteligencí, a v konečném důsledku přispěje k internetu digitálních financí. Tento koncept předpokládá globálně propojený finanční ekosystém, v němž startupy FinTech hrají klíčovou roli při integraci CBDC, AI a tradičního bankovnictví do jedné bezproblémové sítě.
„Země Perského zálivu, zejména Spojené arabské emiráty, mají infrastrukturu, vizi a zdroje, aby se postavily do čela této vlny finančních inovací,“ poznamenává Konstantin. Díky udržitelnému energetickému základu může region podpořit startupy FinTech poháněné AI a zahájit novou éru digitálních financí.
Konstantin věří, že CBDC poháněné AI a podporované společným úsilím bank a FinTech budou hnacím motorem vize SAE o inkluzivním, bezpečném a efektivním digitálním financování.