Digitální tvář hospodářské obnovy Kolumbie

Čtrnáct iniciativ podporujících digitalizaci země.

„V otázkách digtální transformace země, nám pandemie ukázala, že je v zemi potřeba zrychlit proces digitalizace nejen ve státní sféře, ale také v té soukromé, a jasně definovat jednotnou strategii v této oblasti. V současnosti v zemi existují následující projekty digitalizac,“ sdělil Víctor Muñoz, vysoký poradce prezidenta.

První iniciativou je práce „na dálku“ z domova, která je momentálně díky pandemii stále aktuálnější téma. Nicméně se očekává, že po odeznění epidemie covidu-19, se drtivá většina pracujících na home-office vrátí zpět do kanceláří. Muñoz odhaduje, že 20 až 25 % pracovních pozic v zemi lze vykonávat virtuálně. Zejména pak v sektoru služeb. Práce z domova by pomohla v boji proti mnohdy nezvladatelné dopravní situaci hlavně ve velkých městech.

Druhou součástí digitalizace země je modernizace finančního úřadu DIAN, což je dlouho odkládaný projekt, jehož realizace vyžaduje investici okolo 250 milionů dolarů, a který je zásadní jak pro zjednodušení procesů pro občany, tak i v jejich průhlednosti a zabránění daňovým únikům.

Třetí oblastí je modernizace digitální infrastruktury RUNTu (Jednotný národní dopravní registr). Druhá generace této plataformy vyžaduje unifikaci jednotlivých procesů soustředěné na jedno virtuální místo a zpřístupnění ve všech částech země. Jedná se o investici okolo 150 milionů dolarů.

Čtvrtým projektem je digitální mýtné, které by vedlo ke snížení nákladů a řízení provozu v reálném čase.

V případě vzdělávacího sektoru probíhá elektronická transformace portálů Icfes (Kolumbijský institut hodnocení vzdělání) a Icetex (Kolumbijský institut studentských půjček) za účelem vybudování automatizace, implementace digitálních certifikátů a virtuálních testů.

Šestou oblastí jsou probíhající projekty digitalizace soudnictví s investicemi řádově 200 milionů dolarů.

Proces digitalizace Zemědělského institutu (ICA) má už první výsledky, kterým jsou 2 z celkových 60 procesů. V příštím roce institut plánuje spustit dalších 30.

Digitalizace se týká také Institutu pro kontrolu potravin a léčiv, INVIMA. Projekt počítá s implementací plataformy Civicus a digitální spolupráci s letišti, hraničními přechody a více než 5000 subjekty zabývající se exportem a importem.

Devátou iniciativou je projekt Ropné informační banky, která bude mít za úkol shromažďovat veškeré údaje o místním petrolejářském průmyslu a všech jeho aktivitách. Desátým projektem je vytvoření Sociálního registru (DPS-DNP). Tyto 3 výše uvedené projekty by měly být financovány prostřednictvím úvěru 30 milionů dolarů.

V případě portálu Gov.co bude zapotřebí další finanční injekce osmi milionů USD pro zlepšení okolo 700 digitálních procesů této platformy. 6,5 milionu USD bude vyčleněno pro vytvoření e-registru migrantů.

Projekt víceúčelového digitálního katastru je již financován formou úvěru v celkové výši 120 milionů dolarů a začalo se s jeho implementací.

V oblasti zdravotnictví jsou během pandemie průběžně vykonávány úpravy (např. v otázce telemedicíny), u nichž se očekává, že budou zachovány i po odeznění covidu-19.

Pracuje se také na projektu digitalizace úkonů v otázce životního prostředí. Půjde o vytvoření tzv. virtuální přepážky (ventanilla única), kde budou občané a firmy moci řešit se státem nejrůznější povolení, posudky apod. V současnosti se odhadují náklady na tento projekt a řeší způsob jeho financování.

Tato řešení dohromady vyžadují investici téměř 800 milionů dolarů a do realizace se mohou zapojit zahraniční subjekty, včetně českých. Jedná se o iniciativy, které vznikly ještě před propuknutí pandemie covid-19. Průběh epidemie velmi ovlivňuje financování i do budoucna a vláda nyní hledá peněžní prostředky pro jejich úspěšnou realizaci.

Navzdory covidu-19 se nejrychleji rozvíjí digitalizace finančního úřadu DIAN, jednotného národního dopravního registru RUNT a portálu Gov.co. Muñoz také očekává, že se do konce tohoto roku povede rozběhnout digitální registr migranta a vzájemně elektronicky propojit okolo 100 soukromých a veřejných institucí.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě.
Zdroj: portafolio.co

Pravidelné novinky e-mailem