Digitální závazek Kolumbie: 168 transformačních projektů

Digitalizace země pokračuje. Kolumbie sází na vývoj chytrých aplikací, robotiku a analýzu dat za účelem zlepšení procesů nejen ve státní správě

I přes stále probíhající pandemii země pokračuje v procesu reaktivace ekonomiky a vláda podstupuje kroky vedoucí k postupné digitální transformaci celé země. Nyní spouští celkem 168 projektů které se primárně soustřeďují na digitalizaci služeb pro občany.

Iniciativy podporující reaktivaci ekonomiky po téměř půl roce útlumu kvůli covid-19 rozvíjí celkem 183 aktivit, z nichž 17 je prioritních, napříč všemi sektory. Zemědělství počítá se 14 projekty, životní prostředí a udržitelný rozvoj se třemi, obchod a průmysl společně s cestovním ruchem s osmi, kultura s 21. Zahrnuty jsou i odvětví jako těžba, energetika, zdravotnictví nebo doprava. Transformace veřejné správy s 31 projekty je nejobsáhlejší.

Sektor má prostřednictvím digitální přeměny lépe využít nových moderních technologií a zlepšit vztahy mezi státem a občany. Nejvíce se v této souvislosti hovoří o Digitální složce občana, která již dnes umožňuje získávat nejrůznější dokumenty přes internet. Vláda ale chce, aby tyto procesy byly ještě jednodušší, kyberneticky bezpečnější, a hlavně aby služba zahrnovala více možností využití pro samotné občany.

Vývoj jednotlivých projektů se liší podle technologie, kterou využívají. Příležitost pro české exportéry představují iniciativy Ministerstva informačních technologií, které se primárně zaměřují na vytváření webových a mobilních aplikací, Big Data, využívání biometrie v otázkách kybernetické ochrany, blockchainu, umělé inteligence a strojového učení. Cílem je, aby všechny tyto projekty byly dokončeny před koncem současné vlády. Výjimku tvoří transformace Finančního úřadu DIAN, realizace zabere přibližně 10 let. Dále pak digitální transformace víceúčelového katastru a transformace soudního sektoru, které budou trvat přibližně pět až deset let.

Naprostou prioritou Ministerstva informačních technologií je do konce roku zajistit, aby dodavatelé služeb pro stát mohli s veřejnou správou komunikovat digitálně bez nutnosti předkládat dokumenty ve fyzické formě. Tato změna usnadní život přibližně 800 000 lidem.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě
Zdroj: portafolio.co
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Kolumbie