Díky přeshraniční spolupráci mohou do příhraničního regionu s Polskem přitéct milióny korun

Program Interreg Česko-Polsko 2021-2027 nabízí jedinečnou příležitost k získání peněz na rozvoj obou sousedících regionů. Ačkoli hlavním řídícím orgánem zůstává Ministerstvo pro místní rozvoj, důležitou roli sehrává i Olomoucký kraj. Zájemcům například vysvětlí, jak o peníze zažádat.

Program je rozdělený do pěti tematických oblastí – integrovaný záchranný systém (IZS) a životní prostředí, cestovní ruch, doprava, spolupráce institucí a obyvatel, a nakonec sektor podnikání. Tam všude mohou peníze z programu Interreg pomáhat,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje.

Ilustrační fotografie

Úloha Olomouckého kraje spočívá v tom, že krajské oddělení regionálního rozvoje může žadatelům o dotace poskytovat individuální konzultace, realizovat informační semináře a další propagační aktivity. Evropský fond pro regionální rozvoj poskytl na realizaci projektů necelých sto sedmdesát miliónů eur.

„Naší snahou je, aby evropské dotační peníze pomáhaly rozvíjet Olomoucký kraj. Konkrétně v tomto případě v návaznosti na rozvoj příhraničních regionů,“ dodal náměstek Šafařík.

Jak je přeshraniční spolupráce důležitá, se mohli lidé přesvědčit například na nedávném cvičení IZS s názvem Hranice. Jeho ústředním motivem byla havárie cisterny, která se střetla s osobním autem, a navíc ještě narazila do budovy bývalé celnice.

Redakčně upravená tisková zpráva Olomouckého kraje

• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas