Dlouhodobá nezaměstnanost ve Švédsku roste

Počet dlouhodobě nezaměstnaných se stále zvyšuje a dlouhodobá nezaměstnanost je ve Švédsku nyní vyšší než kdy předtím. I přes pokles ekonomiky ale zůstává země z pohledu českého exportu stále atraktivní.

Za osobu dlouhodobě nezaměstnanou je ve Švédsku považován každý, kdo je bez práce jeden rok a déle. V lednu 2021 evidovala švédská veřejná služba zaměstnanosti (Arbetsförmedlingen) 179 000 dlouhodobě nezaměstnaných, což je o 25 000 více než bylo v lednu 2020. Švédská veřejná služba zaměstnanosti dále eviduje nezaměstnanost 8,8 %, která je o něco nižší než byla například minulý rok v létě.

Koronavirová pandemie výrazně ovlivnila ekonomiku a trh práce. Ačkoliv je situace nadále obtížná, trh práce se začal vyvíjet lépe a více lidem se daří opět sehnat práci. Často se ale jedná jen o krátkodobá zaměstnání.

Annika Sundén, vedoucí analytička švédské veřejné služby zaměstnanosti, uvádí, že pro vstup na švédský trh práce je velmi důležité mít dosažené alespoň středoškolské vzdělání. A také dodává, že v této době, kdy je obtížné najít práci, je dobré využít čas právě pro studium či další vzdělávání.

I přes nepříznivé trendy je nicméně švédský i skandinávský trh stále atraktivní pro exportní dodávky, i vzhledem k tomu, že ekonomický dopad by v těchto zemích neměl být tak drtivý jako jinde v Evropě.
Asistenci českým exportérům je připravena nabídnout zahraniční kancelář CzechTrade pro Skandinávii se sídlem ve švédském Stockholmu. Kontaktujte nás kdykoliv a rádi s vámi individuálně probereme váš exportní záměr.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: https://sverigesradio.se/
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí