Nizozemsko – Dobré zprávy

Kasa, kde se zastavíte na kus řeči a koutek s kávou pro lepší den

Žít v jedné v nejbohatších zemí světa s nejvypracovanějším sociálním systémem ještě neznamená, že člověk nezůstane „na stará kolena“ sám. Problém pocitu osamění, jež zažilo celých 92 % dotazovaných starších padesáti let, kterým dle průzkumu trpí v Nizozemsku více než 38 % seniorů a vliv špatného psychického stavu na zdraví a fyzickou kondici, si uvědomuje nejen vláda, ale i soukromé společnosti.
Koncern supermaletů JUMBO, druhého největšího nizozemského řetězce s více než pěti sty pobočka, zpustil ve své vlijmenské pobočce pilotní projekt určený pro seniory „Společně – koutek s kávou“, kde budou mít senioři dostatek prostoru si popovídat nad kávou se svými vrstevníky, ale i třeba jen náhodnými kolemjdoucími a „Povídací kasa“, kde kromě standardního načtení ceny a zaplacení zboží bude i dostatek prostoru pro běžný „pokec“. Projekt byl slavnostně zahájen dne 11. června 2019 ministrem veřejného zdraví, prosperity a sportu, Hugo de Jonge (CDA).
Cílem projektu je vytvořit prostor, ve kterém se senioři budou moci setkávat s vrstevníky, dalšími místním občany a dobrovolníky spolupořádající nadace „Vše pro sebe navzájem“ („Alles voor Mekaar“). Povídací kasa je první projektem svého druhu na světě a JUMBO doufá, že bude inspirací nejen dalším nizozemským pobočkám, ale i supermarketům po celém světě.
Nutno podotknout, že přesah sociálních služeb pomoci seniorům má mnohem prozaičtější podtext – úspora jak v rovině sociálních služeb, tak ve zdravotnictví včetně zdravotnictví duševního (psychologové, psychiatři, terapeuti). Psychická kondice má dle studií zásadní vliv na fyzické zdraví jedince, obzvláště pak u osob starších 65 let. Odborníci upozorňují na vzrůstající „trend“, kdy pocitem úzkosti a osamocení ve společnosti trpí stále větší procento populace. Sociální integrací tohoto typu je pak více postaráno o zlepšení psychického stavu nejen seniorů, ale všech zúčastněných dobrovolníků.

Zdroj: jumbo.nl, internetové stránky ministerstva zdravotnictví (https://www.rijksoverheid.nl/ministeries/ministerie-van-volksgezondheid-welzijn-en-sport)
Sestavili kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

 

 

 

Pravidelné novinky e-mailem