Dohoda Braskem-Idesa se státní ropnou společností Pemex podpoří mexický petrochemický průmysl

Znovu projednání smlouvy o dodávkách ethanu Braskem-Idesa s národní ropnou společností Pemex spolu s novým ethanovým terminálem v hodnotě 400 milionů USD by posílilo mexický petrochemický průmysl.

Dohoda přichází vzhledem k rostoucí poptávce po komerčních obalech a předmětech na jedno použití, jako jsou plastové sáčky, ve vhodnou dobu, řekla Rina Quijada, viceprezidentka pro rozvoj obchodu a regionální specialistka na petrochemický průmysl společnosti IHS Markit.

Tyto položky jsou vyráběny polyethylenu s nízkou hustotou (LDPE) a vysokou hustoty (HDPE). Jedná se o vstupy, které se vyrábí v závodech Etileno XXI, do kterého Braskem-Idesa investovala 5 000 milionů USD. Závod se nachází v Nanchital de Lázaro Cárdenas del Río, v mexickém státě Veracruz. Provoz byl zahájen v roce 2016. Nachází se v blízkosti místa plánovaného pro etanový terminál, který Braskem-Idesa plánuje vybudovat v přístavu Laguna de Pajaritos, v klastru petrochemických, ropných a plynových zařízení státní společnosti Pemex v Coatzacoalcos, též ve státě Veracruz.

V době, kdy pandemie v loňském roce dosáhla vrcholu, došly zásoby a prudce vzrostla poptávka po plastech, což přimělo Pemex dovážet etan, aby vyhověl kvótám Ethylen XXI a neutrpěl přísné sankce stanovené ve smlouvě. Společný podnik vytvořený mexickou skupinou Idesa a Braskem, petrochemickou divizí brazilského Odebrechtu, Braskem-Idesa, oznámil v úterý podrobnosti dohody. Podmínky podléhají konečnému schválení představenstvem obou společností. Kromě vyřešení dlouhodobých rozdílů, které byly oběma stranami projednány, stanoví dohoda nové objemové a cenové závazky pro dodávky ethanu z Pemexu do Braskem-Idesa, kompatibilní se současnou a budoucí dostupností této suroviny v zemi.

Dále umožní dlouhodobou udržitelnost závodu a definuje plány na výstavbu terminálu pro dovoz ethanu v přístavu Laguna de Pajaritos.
Závod se nachází na plánované trase mezioceánského koridoru Tehuantepecké šíje, který prostřednictvím železnic a dálnic spojuje Mexický záliv v Coatzacoalcos s přístavem Salina Cruz ve státě Oaxaca na pobřeží Tichého oceánu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: bnamericas.com
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí