Zdroj: CzechTrade

Dohoda mezi EU a Mercosulem by mohla být schválena do konce roku

Prohlásila na setkání s brazilským prezidentem Lulou da Silvou předsedkyně Evropské komise Ursula von den Leyenová.

V pondělí 12. června navštívila předsedkyně Evropské komise Ursula von den Leyenová hlavní město Brasília, kde při setkání s brazilským prezidentem Lulou da Silvou také okomentovala aktuální situaci ohledně dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a sdružením Mercosul. Tato dohoda byla projednávaná od roku 1999 a v roce 2019 konečně nabyla podobu, která stále ještě prochází připomínkovým procesem, ale která by podle předsedkyně mohla být schválena do konce roku 2023.

Ilustrační fotografie

Prodleva s připomínkami a návrhy na změny v dohodě byla zapříčiněna nejen nástupem pandemie covidu-19, ale také přístupem bývalého brazilského prezidenta Bolsonara k ochraně životního prostředí. V minulém měsíci byl však Evropskou komisí prezentován návrh dodatku, který by mohl uspíšit schválení dohody o volném obchodu.

V dodatku se více dbá na ochranu životního prostředí ze strany států Mercosulu, hlavně Brazílie, a při nedodržování závazků pak navrhuje přísné sankce. Po jeho akceptování zástupci Mercosulu Evropská unie očekává rychlejší schválení tolik očekávané dohody.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: g1.globo.com

Doporučujeme