Zdroj: CzechTrade

Dohoda mezi EU a Mercosurem prospěje strojírenství a chemickému průmyslu

Dohoda o volném obchodu mezi EU a Mercosurem by mohla přinést obchodní příležitosti ve výši až 100 miliard dolarů.

Uzavření o volném obchodu mezi EU a Mercosurem se projednává už více než 20 let. Pokud dohoda projde, bude se jednat o jednu z největších obchodních dohod na světě, kdy by export z Mercosuru do Evropy mohl inkasovat až 100 miliard dolarů. Uvedla to brazilská agentura na podporu obchodu a investic Apex, jež za sektory, které by z dohody nejvíce těžily, označila odvětví strojírenského a chemického průmyslu.

Ilustrační fotografie

Konkrétně Brazílie by podle průzkumu mohla svůj podíl na dovozu na evropský trh zdvojnásobit a díky zrušení cla výrazně zvýšit svoji konkurenceschopnost zahraničního trhu.

Agentura si od dohody slibuje i vyšší import průmyslových výrobků, který v posledních letech ze strany EU výrazně poklesl. Import strojů a zařízení z EU dosahuje částky 60 miliard dolarů pro celý Mercosur, z čehož Brazílie tvoří asi 1,5 miliardy.

Silným odvětvím je také zpracování masa, díky kterému nedošlo v minulosti k uzavření dohody, jelikož se Mercosuru zdály kvóty pro vývoz příliš malé. Podle Apexu dosahují roční dovozy masa z Evropské unie pro Brazílii až 373 milionů dolarů ročně.  Mezi hlavní trhy patří pro Brazílii z řady evropských zemí Itálie, Belgie a Německo.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: cnnbrasil.com.br

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí