Domácnosti ve Velké Británii uspořily téměř 20 % ze svého příjmu za první čtvrtletí

Růst úspor v důsledku pandemické krize bere centrální banka Velké Británie jako pozitivní signál v rámci možného nárůstu výdajů právě během rozvolňování restrikcí a znovuotevírání ekonomiky.

Poměr úspor k disponibilnímu příjmu vzrostl z 16,1 % z posledního čtvrtletí roku 2020 na 19,9 % v prvním čtvrtletí roku 2021. Nárůst úspor domácností vyvolal vlnu optimismu v rámci celkového zotavování ekonomiky a představuje potenciál pro rychlejší zvyšování HDP.

Daný vývoj překonal původní očekávání, v konkrétním období měření prvního čtvrtletí jde o druhý nejvyšší výsledek od počátku zaznamenávání, tedy od roku 1963.

Celkové výdaje domácností se přitom v průběhu prvního čtvrtletí propadly o 4,6 % oproti čtvrtému čtvrtletí minulého roku a až o 13,4 % oproti číslům před počátkem pandemie. Očekává se, že Velká Británie po prvním čtvrtletí postoupí z pozice „zaostalce“ v rámci skupiny zemí G7 a dostane se na lepší ekonomická data. Nicméně jsou tu stále i další překážky, které brzdí ekonomiku a se kterými se Velká Británie musí vypořádat, jako je například stárnutí pracovní síly, slábnutí imigrace, obchodní bariery vzešlé z brexitu a další.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Velká Británie.
Zdroj: Financial Times
• Témata: Brexit | Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí