Dominikánská republika představuje nové projekty na obnovu ekonomiky

Projekty zasahují do sektorů cestovního ruchu a energetiky a jsou považovány za perspektivní návrhy na oživení tamní ekonomiky.

Vláda Dominikánské republiky (dále jen DR) představuje nové perspektivní projekty, které by měly obnovit ekonomiku zasaženou kovidovou krizí. Cestovní ruch byl jedním z nejvíce zasažených sektorů ekonomiky. Je třeba vzít v potaz, že pro DR byl tento sektor jedním z hlavních zdrojů deviz (7,6 miliardy USD v roce 2019), a tvořil 8 % HDP a 67 % celkového vývozu. Dle odborníků by však mělo očekávané snížení tržeb z cestovního ruchu do konce roku 2020 být přibližně okolo 30 %, což odpovídá 2,3 % HDP. Prvním projektem je výstavba hotelových resortů, které by měly podpořit růst cestovních ruchu.

Dominikánské úřady v listopadu letošního roku zveřejnily investici ve výši 70 milionů dolarů na výstavbu dvou hotelů v hlavním městě Santo Domingo. Jedná se o hotely Marriott a Aloft, které budou uvedeny do provozu v roce 2023 a poskytnou 1400 přímých a nepřímých pracovních míst. Hotely budou postaveny pod záštitou hotelových řetězců RCD Hotels a budou se tyčit do výše až 20 pater.
Hotel Marriott bude mít 208 pokojů a hotel Aloft dalších 192. Budovy budou mít čtyři úrovně podzemního parkování, tělocvičny, tři restaurace s terasami a konferenční prostory. Slavnostní otevření hotelů si nenechá ujít ani prezident DR, Luis Abinadera.

Druhý projekt se týká energetického sektoru. Prezident Abinadera oznámil realizaci projektu generátoru plynu, který podpoří energetický systém o 300 megawattů (MW). Elektrárny San Pedro de Macorís Electricity Company (CESPM) přestoupí na zemní plyn. Tento projekt bude realizovat společnost Energas, která je významným výrobcem elektřiny v Dominikánské republice.

Projekt kombinuje ekonomické a environmentální výhody pro zemi prostřednictvím nákupu energie za mnohem nižší ceny a snížení uhlíkové stopy prostřednictvím výroby elektřiny s čistým palivem. Tímto způsobem přispívá k závazkům Dominikánské republiky k cílům udržitelného rozvoje (SDG).

Provedená transformace sníží emise oxidu uhličitého o 460 000 metrických tun ročně a skleníkových plynů o více než 1050 tun ročně. Dopad projektu se také promítá do 60% snížení ekologické stopy společnosti Energas. Elektrárny v příštích 10 letech ušetří Dominikánské republice více než 1 miliardu USD tím, že se nebudou vyrábět ropné deriváty pro výrobu energie.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: Forbes
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Energetika | Služby