Dotace na elektromobily by v Japonsku mohla být dvojnásobná

V návaznosti na říjnový závazek japonské vlády dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 by mělo dojít ke zdvojnásobení nákupu elektromobilů.

Agentura Jiji Press přinesla informací o tom, že japonská vláda plánuje navýšit rozpočet pro běžící program příspěvků na nákup elektromobilů. Tato změna je již zapracovaná v momentálně připravované třetí revizi státního rozpočtu pro fiskální rok 2020. Příspěvek, který by nově měl činit 800 tisíc jenů, tedy přibližně 160 tisíc korun, se vztahuje jak na nákupy fyzických osob, tak i firem. Aby však kupující mohl využit navýšeného horního limitu dotace, předpokládá se, že bude muset doložit, že nový elektromobil bude nabíjen jím vlastněnými solárními panely či certifikovanou zelenou elektřinou, kterou lze zakoupit přímo od dodavatele elektřiny.

Systém dotací, jenž funguje již od roku 2018, by pak měl nadále pokrývat i nákupy plug-in hybridních vozidel společně s elektromobily na vodíkový pohon. Horní limit příspěvku by nicméně měl zůstat nezměněn a potencionální kupec tak může nadále očekávat dotaci v maximální výši 200 tisíc jenů pro plug-in hybridy a 2,25 mil. jenů pro elektromobily na vodíkový pohon.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Japonsko. 
Zdroj: Japan Times
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Japonsko