Zdroj: CzechTrade

DPH by se mohlo v Brazílii vyšplhat až na 25 %

Nová brazilská daňová reforma hovoří o zvýšení daně z přidané hodnoty až na 25 %. Jednalo by se tak o jednu z nejvyšších sazeb na světě.

Vláda má v plánu daňovou reformou zjednodušit systém fiskalizace, a to zrušením některých státních i federativních daní. Z pěti by ponechala pouze dvě, a to daň z přidané hodnoty a selektivní daň, známou také jako daň za hřích, jelikož se vztahuje na produkty považované pro společnost škodlivé, jako např. alkohol či cigarety.

Ilustrační fotografie

Zvýšení daňové sazby by však podle odborníků nemuselo nutně znamenat vyšší ceny produktů. Dopad na různá odvětví bude odlišný, pro některé snad i výhodnější.

Jednotnou daň ocení především průmyslové odvětví. Prodejci insekticidů jsou povinni platit tři různé daně, přičemž výsledná hodnota po sečtení činí až 57,25 %. Obdobně na tom jsou i prodejci parfémů s 51,8 % po sečtení všech daní či automobilů s 42,41 %. Naopak negativní dopad je očekáván v sektoru služeb, jelikož v něm nedochází k dlouhému výrobnímu procesu, kde by byly zpoplatněny jednotlivé fáze.

Kávová velmoc Kolumbie sama dováží stále víc zrn ze zahraničí

Model navrhovaného výběru DPH je dnes užíván ve více než 170 zemí světa, včetně všech evropských, přičemž průměrná základní sazba v EU odpovídá 21 %. Nejvyšší sazbu vůbec má Maďarsko, a to 27 %. Přechod na nový daňový systém musí ještě projít schvalovacím procesem, v případě schválení by změna měla proběhnout v období pěti let.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: g1.globo.com

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí

Doporučujeme