Zdroj: CzechTrade

Dubajské ekonomice se daří

Podnikatelská aktivita v dubajském soukromém sektoru mimo ropný sektor zůstala v lednu silná a rostla již devátý měsíc v řadě, protože se zlepšila spotřebitelská poptávka a zaměstnanost ve Spojených arabských emirátech.

Index manažerů společnosti S&P Global v lednu zmírnil svou hodnotu na 54,5 bodu z prosincových 55,2 bodu a zůstal tak pevně nad neutrální hranicí 50 bodů, která odděluje hospodářskou expanzi od poklesu.

Ilustrační fotografie

Ačkoli tempo růstu bylo nejpomalejší od loňského února, průzkum naznačuje výrazné zlepšení provozních podmínek v dubajském soukromém sektoru mimo ropný sektor. Hodnoty jsou podpořeny robustní expanzí výroby i nových zakázek, uvedl David Owen, hlavní ekonom společnosti S&P Global Market Intelligence.

Neropné společnosti v Dubaji v lednu nadále naznačovaly silné poptávkové prostředí, které bylo způsobeno vyššími objednávkami zákazníků a zvýšeným počtem předběžných rezervací v souvislosti se zahájením nových projektů. Tempo růstu nových zakázek bylo sice o něco mírnější než v prosinci, ale celkově zůstalo výrazné, k čemuž přispěl zejména nárůst nových zakázek u stavebních společností, které podle průzkumu vzrostly na tříapůlleté maximum.

Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska slaví 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Vyšší tlak na poptávku vedl neropné společnosti v emirátu, obchodním a turistickém centru Blízkého východu, ke zvýšení počtu zaměstnanců, přičemž míra tvorby pracovních míst mírně zaostala za říjnovým téměř tříletým maximem.

Nejnovější údaje z průzkumu rovněž poukázaly na zlepšení výkonnosti dodavatelů, neboť se zkrátily celkové dodací lhůty. „Dubajské společnosti nadále těžily z relativně příznivých podmínek na straně nabídky a cen,“ uvedl Owen. Dodací lhůty se zlepšovaly nejrychleji za tři a půl roku, zatímco celkové náklady na vstupy se po mírném prosincovém poklesu v podstatě nezměnily.

Podle údajů dubajského statistického střediska vzrostla dubajská ekonomika v prvních devíti měsících roku 2022 meziročně o 4,6 %, přičemž velkoobchod a maloobchod se na hrubém domácím produktu podílel 24,1 %.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: The National News

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní