Zdroj: CzechTrade

Dubajské letiště překonalo roční prognózu s 66,1 miliony cestujících

Jedno z nejrušnějších letišť světa překonalo odhadovaný roční počet 64,3 milionu cestujících. Mezinárodní letiště Dubaj (DXB) loni více než zdvojnásobilo svůj počet cestujících oproti předchozímu roku, čímž překonalo vlastní prognózu.

Díky silnému čtvrtému čtvrtletí odbavilo letiště vloni 66,1 milionu cestujících, což představuje meziroční nárůst o 127 % a překonání prognózy 64,3 milionu. „Věděli jsme, že je to rok, kdy se do sektoru letecké dopravy vrátí růst ve velkém, ale nárůst byl mnohem silnější, než jsme očekávali, a museli jsme udělat vše pro to, abychom výzvu proměnili v příležitost,“ uvedl Paul Griffiths, výkonný ředitel společnosti Dubai Airports. 

Nejrušnějším měsícem roku byl prosinec se 7,1 miliony cestujících, což je poprvé od ledna 2020. Tehdy měsíční provoz dubajského mezinárodního letiště dosáhl hranice 7 milionů.

Dubajské letiště předpokládá, že počet cestujících, kteří projdou mezinárodním uzlem do konce letošního roku, dosáhne 78 milionů, protože se SAE připravují na pořádání velkých mezinárodních akcí, jako je Dubai Airshow a Cop28. „Vzhledem k dynamice a globálnímu vlivu není v leteckém sektoru nikdy nuda a rok 2023 nebude výjimkou… bude to další rok nových výzev a příležitostí a my jsme na ně připraveni,“ řekl. 

V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Globální letecký průmysl zažívá silný návrat poté, co většina zemí zrušila omezení pandemie covidu-19 a lidé znovu cestují za prací i zábavou.

Emirates, největší dálková letecká společnost na světě se sídlem v DXB, vykázala v první polovině svého finančního roku rekordní zisk. Letecká společnost očekává, že poptávka po cestování zůstane silná i ve druhé polovině jejího fiskálního roku, protože se soustředí na obnovení provozu na úroveň před pandemií a na růst počtu svých zaměstnanců.

Indie si v loňském roce udržela pozici země s nejvyšším počtem cestujících přes Dubaj, a to 9,8 milionu cestujících. Následují Saúdská Arábie s 4,9 miliony a Velká Británie s 4,6 miliony. Destinace jako USA se třemi miliony cestujících a Rusko s 1,9 miliony cestujících překonaly objem cestujících zaznamenaný v roce 2019. Nejvýznamnějšími cílovými městy DXB byly v loňském roce Londýn se třemi miliony cestujících, Rijád se dvěma miliony a Mumbaí s 1,9 miliony.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: The National

• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Letecký průmysl