Dvě kanceláře CzechTrade mají nové vedení. Jedna je v gruzínském Tbilisi, ta druhá v ázerbájdžánském Baku

V květnu otevřenou zahraniční kancelář CzechTrade v Gruzii povede Štěpán Jílek. Zastoupení v Ázerbájdžánu přebírá Antonín Marčík. Oba mají dlouholeté pracovní zkušenosti z podpory exportu.

Gruzie 

Doposud byla Gruzie obsluhována ze zahraniční kanceláře v sousedním Ázerbájdžánu. CzechTrade otevírá novou zahraniční kancelář v hlavním městě Tbilisi. Oficiální otevření proběhlo 2. května v podvečer v prostorách Zastupitelského úřadu ČR. Na pozici ředitele kanceláře v Gruzii byl jmenován Štěpán Jílek, který v agentuře CzechTrade působí od roku 2001. Zájmy českých firem v zahraničí podporoval z kanceláří v Moskvě a Petrohradu. Před příchodem do agentury se věnoval obchodní činnosti ve společnostech spojených se zahraničním obchodem – Impromat International, Pragoimex nebo ČKD Dopravní Systémy. 

Gruzie je sice menší ekonomikou s 3,8 milionu obyvatel, ovšem je výrazně závislá na importu širokého spektra produktů a služeb. „Českým firmám se nabízejí obchodní příležitosti ve stavebnictví, a to již ve fázi architektonické přípravy projektů, výstavby i konečného vybavování kancelářských, rezidenčních či hotelových prostor kvalitním zařízením. Uplatnění je ve větších městech, ale i v přímořských a horských turistických letoviscích. Opomenout nelze ani možnosti v oboru výstavby a modernizace přístavní infrastruktury,“ vypočítává perspektivní obory Štěpán Jílek.

Gruzie v posledních letech dynamicky modernizuje a rozšiřuje dopravní infrastrukturu – dopravní i železniční. Aktivně rozvíjí sítě logistických center. Tamní vláda podporuje partnerství veřejného sektoru se soukromým. Rozvoj ekonomiky dnes není možný bez energetiky, proto i tomuto oboru je věnována zvýšená pozornost a zájem o spolupráci.

Ázerbájdžán 

Kancelář v Ázerbájdžánu nově povede Antonín Marčík v roce 2009 zakládal a šest let vedl kancelář CzechTrade v Kazachstánu, následně působil v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Před příchodem do agentury pracoval v soukromé sféře v oblasti telekomunikací, hlavně v Rusku a zemích SNS. Podílel se na budování rozsáhlých městských telekomunikačních multifunkčních sítí pro největší telekomunikační a HFC operátory.

Ázerbájdžán je pro Českou republiku strategickým obchodním partnerem, který se v posledních letech snaží diverzifikovat svoji ekonomiku, silně závislou na těžbě a exportu plynu a ropy. Díky tomu se rozvíjejí obory, jako zdravotnictví, stavebnictví, potravinářství a zemědělství, ICT technologie a mnohé další.

K největším příležitostem v Africe patří lusofonní státy

Velké investice budou směřovat i do zlepšování životního prostředí a do rozvoje obnovitelných zdrojů energie. „Tyto obory představují pro české firmy velmi dobré exportní příležitosti, a proto naše kancelář připravuje společnou účast českých firem na dvou veletrzích – stavebním BakuBuild a veletrhu se zaměřením na ochranu, bezpečnost a zabezpečení objektů Securex Caspian. Dále spolu s kanceláří v Tbilisi plánujeme Misi českých elektroenergetiků do Ázerbájdžánu a Gruzie,“ říká ke svému novému působení Antonín Marčík.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Ázerbájdžán | Gruzie | Zahraničí