EasyJet vyzývá britskou vládu k urgentní finanční pomoci

Letecký průmysl čelí nejhorším ztrátám v historii, britská aerolinie easyJet počítá ztrátu až 845 milionů liber. Mezi sedmým a devátým měsícem roku 2020 přepravila aerolinka přes devět milionů pasažérů – o 38 % méně než podle původní plánované kapacity.

Rok 2020 je pro aerolinku první období od jejího založení, kdy firma čelí ztrátě. Pro její minimalizaci pracoval easyJet alespoň s 25% lety oproti původnímu plánu, dopad dále zmírnilo 2,4 miliardy liber, které firma nashromáždila během pandemie, a dále půjčka od Bank of England v hodnotě 600 milionů liber. 

Před vypuknutím pandemie covidu-19 byl easyJet druhý největší nízkonákladový dopravce, z Prahy létal každý den mimo jiné na čtyři letiště v Londýně, do Belfastu, Manchesteru a Bristolu. V současné době lze z Prahy letět pouze na London Gatwick, London Luton, Manchester a Bristol, a to až od prosince letošního roku. Změny v letovém plánu ovšem nejsou vyloučeny.

Firma předpokládá, že s další vládní podporou krizi úspěšně překoná. Pandemie ji avšak donutila propustit až 30 % zaměstnanců a uzavřít její základny na Southendu a v Newcastlu.

Zdroj: Guardian
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Londýn
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl
• Teritorium: Velká Británie