Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Estonsku stojí za rekordními cenami

Estonsko se potýkalo s vlnou veder i rostoucími cenami elektřiny.

Za současnou rekordní úrovní cen elektřiny v Estonsku stojí mimo jiné nízká úroveň její výroby z obnovitelných zdrojů a růst poptávky, uvádí státní podnik Eesti Energia.

Mluvčí společnosti Reimo Raja uvedl: „Ceny rostou kvůli nízké úrovni výroby obnovitelné energie, vysokým cenám kvót CO2 a vysokým cenám zemního plynu. Vlna veder, která zasáhla Evropu, zvýšila poptávku spotřeby elektřiny.“

I když by se to mohlo zdát nelogické, vlna veder může vést ke zvýšené poptávce v důsledku vysokého využívání klimatizace, ventilátorů atd. „V letním období se u zařízení generujících elektřinu obvykle provádí údržba před obdobím, kdy je skutečně vysoká poptávka po elektřině. To znamená, že aktuální nabídka je o něco nižší než obvykle.“

V červnu nicméně výroba předčila poptávku.

Průměrná cena elektřiny dne 14. 7. dosáhla 108,47 EUR za megawatthodinu a Raja uvedl, že nedojde k výraznému poklesu cen, protože ceny zemního plynu a CO2 zůstávají vysoké.

Elektrárny, jež získávají energii z ropných břidlic, stále fungují, ale kvůli vysoké ceně CO2 nemají z výroby elektřiny velký zisk, uvedl Raja.

Zvýšené investice do uhlíkově neutrální výroby energie jsou jediným dlouhodobým opatřením, které může pomoct odvrátit zvyšování cen, dodal Raja s tím, že to dělá Eesti Energia. „Do roku 2025 plánujeme zvýšit objem výroby energie z obnovitelných zdrojů 2,5krát a nejpozději v roce 2035 přestaneme vyrábět elektřinu z ropných břidlic. Budeme stavět solární parky a také pobřežní a offshorové větrné farmy,“ uvedl.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: ERR, 15.7.2021
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Estonsko | Evropa | Zahraničí