Egypt a Izrael směřují k hlubším ekonomickým vztahům

Ekonomické vztahy Egypta a Izraele se upevňují.

Průzkumná izraelská společnost Delek Drilling LP, řízená miliardářem Yitzhak Tshuva uvažuje o koupi podílu v egyptském závodě na zkapalněný zemní plyn (LNG). Jedná se o získání podílu v zařízeních ve městě Idku nebo Damietta, které jsou provozované firmami Royal Dutch Shell nebo španělskou Union Fenosa.  Izraelská společnost poukázala na to, že takový obchod, by sloužil jako signál, že Izrael a Egypt překračují bezpečnostní spolupráci a směřují k hlubším ekonomickým vztahům. Egyptské ministerstvo ropy se k celé záležitosti dosud nevyjádřilo.

Obě tato zařízení byla v nečinnosti od roku 2014, kdy Egypt zastavil vývoz, z důvodu uspokojení vlastní domácí poptávky.
Izraelská firma by pokračovala v dodávkách plynu do Egypta a Jordánska. Má v úmyslu ve zkapalněné formě ho prodávat i do vzdálenějších teritorií. Izraelský ministr energetiky Yuval Steinits prohlásil, že jeho země by mohla exportovat sedm miliard kubických metrů plynu ročně do Egypta během dalších 10 let. Dohoda ovšem vyvolává vlnu obrovské nevole mezi politickými aktivisty, kteří obviňují vládu, že normalizuje vztahy s Izraelem.

Už v únoru 2018 podepsal egyptský prezident Sisi smlouvu v hodnotě USD 15 miliard, kterou izraelské a egyptské společnosti koupili 39 procent ve Východním Středozemním plynovodu. V rámci této smlouvy je i nákup 64 miliard kubických metrů plynu po dobu 10 let. V tomto případě se bude využívat nalezišť v izraelských pobřežních vodách, ze kterých se bude dodávat plyn egyptské soukromé společnosti Dolphin Holdings.

Zdroj:  Egyptian Press Review
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Káhiře.

Pravidelné novinky e-mailem