Zdroj: CzechTrade

Egypt bojuje proti daňovým únikům

Egypt se snaží bojovat proti daňovým únikům povinnou elektronickou fakturací. Vybral skoro 300 milionů dolarů od neplatičů daní za dva a půl roku.

Egyptské daňové úřady vygenerovaly 8,8 miliardy egyptských liber (286 milionů dolarů) ze 7305 případů daňových úniků, z 22 000 odhalených od spuštění systému elektronických faktur v listopadu 2020.

Ilustrační fotografie

Ministr financí Mohamed Maait poznamenal, že od června 2021 bylo v systému elektronických faktur zaznamenáno více než 49 000 společností elektronického obchodování. Počet vydaných e-faktur dosáhl od dubna loňského roku 130 milionů. Egypt spustil první fázi systému elektronických faktur v listopadu 2020, druhá fáze byla spuštěna v únoru 2021.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Nový systém ukládá všem společnostem registrovaným k dani z přidané hodnoty a prodávajícím zdanitelné zboží nebo služby povinnost registrovat a předkládat elektronické faktury na online portálu ETA.

Cílem systému je dosáhnout daňové spravedlnosti, omezit daňové úniky a integrovat neformální ekonomiku do formální ekonomiky. Každý subjekt, ať už společnost nebo jednotlivec, který prodává výrobek nebo službu, se musí zaregistrovat na internetových stránkách ETA pro elektronickou fakturaci.

Očekává se, že egyptský trh elektronického obchodování letos dosáhne 7,88 miliardy dolarů, poroste o 14,80 procenta ročně a do roku 2028 dosáhne objemu 15,71 miliardy dolarů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt.
Zdroj: Al Ahram Online

• Teritorium: Afrika | Egypt | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme