Spojené arabské emiráty jsou na druhém místě, pokud jde o současné provozní větrné a solární elektrárny, přičemž jejich výkon dosahuje 2,6 GW a následují Maroko a Jordánsko s výkony 1,9 GW, respektive 1,7 GW.
Od roku 2014 egyptská vláda pracuje na rozšíření obnovitelných zdrojů energie, aby zajistila energetickou bezpečnost. Zároveň spolupracuje s rozvojovými bankami, aby přilákala soukromé investice do sektoru obnovitelných zdrojů. V rámci Integrované strategie udržitelné energie (ISES) chce do roku 2035 zvýšit dodávky elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů na 42 procent.
Egypt v uplynulém desetiletí realizoval několik projektů obnovitelné energie, včetně solárního parku Benban v Asuánu v Horním Egyptě. Benban Solar Park, který je největší v Africe a jedním z největších na světě s více než 32 projekty solárních zdrojů s celkovou kapacitou asi 1465 megawattů.
Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii
Egyptské nové administrativní hlavní město (NAC) je také připraveno zahájit mezinárodní tendr na instalaci fotovoltaických zdrojů na střechách některých svých obytných budov s odhadovaným výkonem 130 megawattů.
Slunce svítí v Egyptě 9 až 11 hodin denně, což z něj činí jednu z nejvhodnějších zemí pro výrobu solární energie. V roce 2021 vyrobilo 32 tamních solárních elektráren asi 4500 gigawatthodin, uvedlo v únoru vládní mediální centrum. Egypt byl také jednou z prvních zemí v arabském světě, která uvedla do provozu větrné farmy v roce 2000.
Egypt si klade za cíl přeměnit se na centrum pro výrobu a vývoz čisté energie, zejména zeleného vodíku a solární a větrné energie.