Zdroj: CzechTrade

Egypt jedná se Spojenými arabskými emiráty o zajištění dovozu pšenice

Egypt jedná se Spojenými arabskými emiráty o zajištění financování dovozu pšenice v celkové výši 500 milionů dolarů.

Ministr pro zásobování a vnitřní obchod Ali El-Moselhiho uvedl, že rozhovory by měly vést SAE k poskytnutí finančních prostředků ve splátkách ve výši 100 milionů dolarů prostřednictvím Fondu pro rozvoj z Abú Dhabí. Peníze budou použity hlavně k financování dohody o pšenici se zemědělskou společností Al-Dahra se sídlem v Abú Dhabí. 

Ilustrační fotografie

Egypt má dostatečné zásoby pšenice na pět měsíců. Místní zemědělci dodali vládě 3,8 milionu tun. Egypt chce nakoupit čtyři miliony tun místní pšenice během současné sklizně, která začala v dubnu a potrvá do podzimu. Vláda zvýšila cenu za místní pšenici o 20 procent. Nyní platí 1500 egyptských liber za ardeb (150 kg).

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno odmítl prodloužit dohodu s Ukrajinou o vývozu obilí přes Černé moře. Rusko a Ukrajina jsou primárními dodavateli pšenice do Egypta. Na základě údajů z roku 2022 spotřebuje Egypt ročně až 18 milionů tun pšenice, z čehož 12 milionů tun se dováží. Egypt si proto klade za cíl snížit dopad narušení globálních potravinových řetězců a rostoucích cen komodit tím, že povzbudí zemědělce, aby zvýšili dodávky pšenice.

El-Moselhi dále poznamenal, že Egypt produkuje 3,1 milionu tun cukru ročně a dováží až 400 000 tun. Společnost Canal Sugar, která vlastní obrovský cukrovar v Minya, by měla v nadcházející sezóně zvýšit svou výrobní kapacitu na téměř 600 000 tun.

Společnost je většinově vlastněna emirátským podnikatelem Jamalem al-Ghurairem, generálním ředitelem společnosti Al-Khaleej Sugar a dalšími investory ze Spojených arabských emirátů. Vlastní 70 % projektu ve výši zhruba 1 miliardy dolarů, zatímco egyptský Al-Ahly Capital Holding vlastní zbývajících 30 %. Egypt používá k výrobě cukru jak cukrovou třtinu, tak cukrovou řepu. Období sklizně cukrové třtiny probíhá od ledna do května. Období sklizně cukrové řepy začíná v březnu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt.
Zdroj: Al Ahram Online

• Teritorium: Afrika | Egypt | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme