Ministr pro zásobování a vnitřní obchod Ali El-Moselhiho uvedl, že rozhovory by měly vést SAE k poskytnutí finančních prostředků ve splátkách ve výši 100 milionů dolarů prostřednictvím Fondu pro rozvoj z Abú Dhabí. Peníze budou použity hlavně k financování dohody o pšenici se zemědělskou společností Al-Dahra se sídlem v Abú Dhabí.
Egypt má dostatečné zásoby pšenice na pět měsíců. Místní zemědělci dodali vládě 3,8 milionu tun. Egypt chce nakoupit čtyři miliony tun místní pšenice během současné sklizně, která začala v dubnu a potrvá do podzimu. Vláda zvýšila cenu za místní pšenici o 20 procent. Nyní platí 1500 egyptských liber za ardeb (150 kg).
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno odmítl prodloužit dohodu s Ukrajinou o vývozu obilí přes Černé moře. Rusko a Ukrajina jsou primárními dodavateli pšenice do Egypta. Na základě údajů z roku 2022 spotřebuje Egypt ročně až 18 milionů tun pšenice, z čehož 12 milionů tun se dováží. Egypt si proto klade za cíl snížit dopad narušení globálních potravinových řetězců a rostoucích cen komodit tím, že povzbudí zemědělce, aby zvýšili dodávky pšenice.
El-Moselhi dále poznamenal, že Egypt produkuje 3,1 milionu tun cukru ročně a dováží až 400 000 tun. Společnost Canal Sugar, která vlastní obrovský cukrovar v Minya, by měla v nadcházející sezóně zvýšit svou výrobní kapacitu na téměř 600 000 tun.
Společnost je většinově vlastněna emirátským podnikatelem Jamalem al-Ghurairem, generálním ředitelem společnosti Al-Khaleej Sugar a dalšími investory ze Spojených arabských emirátů. Vlastní 70 % projektu ve výši zhruba 1 miliardy dolarů, zatímco egyptský Al-Ahly Capital Holding vlastní zbývajících 30 %. Egypt používá k výrobě cukru jak cukrovou třtinu, tak cukrovou řepu. Období sklizně cukrové třtiny probíhá od ledna do května. Období sklizně cukrové řepy začíná v březnu.