Zdroj: CzechTrade

Egypt očekává první tranši od Mezinárodního měnového fondu

Egypt požádal v březnu o novou půjčku Mezinárodní měnový fond (MMF) na řešení vážných dopadů rusko-ukrajinského konfliktu. V prosinci obdrží první tranši v hodnotě 750 milionů dolarů z půjčky tři miliardy dolarů.

Egyptský ministr financí Mohamed Maait doufá, že v prosinci obdrží první tranši z půjčky od Mezinárodního měnového fondu. Egypt požádal v březnu o novou půjčku MMF na řešení vážných dopadů rusko-ukrajinského konfliktu na ekonomiku země a na zachování zisků z první vlny reforem provedených mezi listopadem 2016 a červencem 2019.

Ilustrační fotografie

První vlna reforem byla financována půjčkou ve výši 12 miliard dolarů. Nová půjčka je součástí financování v celkové výši devět miliard dolarů, které Egypt očekává od svých mezinárodních a regionálních partnerů. Z toho šest miliard dolarů přijde od multilaterálních a regionálních partnerů pro současný fiskální rok 2022/2023, což by mělo posílit vnější pozici Egypta.

Egypt navíc požádal o financování nově vytvořeného rámce odolnosti a udržitelnosti (RSF) MMF, jehož cílem je poskytovat dostupné a dlouhodobé financování na pomoc při budování odolnosti.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Maait poznamenal, že MMF odhadl finanční deficit Egypta na 16 miliard dolarů během 46 měsíců, což je splatnost nového úvěrového programu, s průměrem 4 miliardy dolarů ročně.

Egypt nedávno podruhé od začátku války na Ukrajině snížil odhady růstu reálného HDP na pět procent z 5,5 %. Předpokládá se, že ve fiskálním roce 2022/23 HDP překročí 9 bilionů egyptských liber a podle ministerstva plánování a hospodářského rozvoje do fiskálního roku 2026/27 bude nadále růst na 16,3 bilionu liber. Celkový rozpočtový deficit Egypta nesplní vládní cíl 1,6 % během současného fiskálního roku 2022/2023 v důsledku zvýšení nákladů a kolísání směnného kurzu. Egypt se zavázal MMF, že dosáhne celkového rozpočtového deficitu ve výši šesti procent HDP a zvýší počáteční přebytek o 1,6 % ve fiskálním roce 2022/2023.

Maait také uvedl, že vláda plánuje uvolnit státní dluhopisy v hodnotě 1,5-2,5 miliardy dolarů. Poměr dluhu Egypta k HDP dosáhne 90 % během současného fiskálního roku 2022/2023. Dluh Egypta dosáhl do konce fiskálního roku 2021/2022 výše 155,7 miliardy dolarů. Vláda plánuje nabídnout nové společnosti v ropném a bankovním sektoru v rámci svého programu primární veřejné nabídky (IPO) během třetího čtvrtletí fiskálního roku 2022/23 (leden-březen 2023). Egypt odložil nabídku akcií státních společností v rámci IPO, plánované na rok 2022, kvůli dopadům ruské války na Ukrajině.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt. 
Zdroj: Al Ahram Online

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Afrika | Egypt | Zahraničí

Doporučujeme