Zdroj: CzechTrade

Egypt podepsal s Japonskem dohodu o financování systému zdravotního pojištění

Egypt od roku 2018 postupně zavádí s pomocí mezinárodních organizací systém všeobecného zdravotního pojištění UHIS.

Egypt 28. března podepsal dohodu o financování rozvoje v hodnotě 44 miliard jenů (336 milionů dolarů) s Japonskou agenturou pro mezinárodní spolupráci (JICA) na podporu všeobecného systému zdravotního pojištění (UHIS). Slavnostního podpisu se zúčastnili egyptský ministr financí a předseda generálního úřadu UHIS Mohamed Maait a vedoucí kanceláře JICA v Egyptě Kato Ken.

Ilustrační fotografie

„Cílem dohody je zvýšit úsilí o komplexní zdravotní pokrytí v Egyptě a pomoci dokončit cíle UHIS v příštích sedmi letech podle předem stanovených časových plánů,“ uvedl Maait ve svém prohlášení.

UHIS pokrývá více než 3 000 různých zdravotnických služeb od chirurgických zákroků, lékařských analýz, radiologických vyšetření, léčby nádorů, transplantací orgánů a protetických pomůcek. Šestifázový systém zdravotní péče začal experimentálně v Port Saidu na začátku roku 2018 a později se rozšířil do Luxoru a Ismailie.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

V programu byli upřednostněni občané s nejnižšími příjmy. Byly také oznámeny plány na rozšíření programu na guvernoráty Suez, Asuán a Jižní Sinaj do konce současného fiskálního roku 2022/2023. Miliony občanů v těchto třech guvernorátech se již zaregistrovaly v UHIS. Hlavní město Káhira je odsunuto do závěrečné fáze.

Maait řekl: „Chceme se poučit z japonských zkušeností ve všech oblastech, zejména ve zdravotnictví.“ Není to první spolupráce Egypta s JICA. V říjnu 2021 JICA spolu se Světovou bankou, Francouzskou rozvojovou agenturou a Světovou zdravotnickou organizací oznámila, že Egyptu poskytne zařízení v hodnotě 1 miliardy dolarů na financování zdravotního pojištění UHIS.


Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt.
Zdroj: Al Ahram Online

• Teritorium: Afrika | Egypt | Zahraničí