Egypt přichází s dalším utlumováním ekonomiky

Další opatření vlády se očekávaly až na konci ramadánu, ale vláda přichází s přísnějšími opatřeními už nyní. Jsou hlavně cíleny na třídenní svátek Eid al Fitr na konci ramadánu, kdy končí půst.

Takový průběh postního měsíce zřejmě nemá v historii Egypta obdoby.  Nejen z hlediska náboženského, ale i ekonomických dopadů. Od neděle 24 května do pátku 29. května se prodlužuje zákaz vycházení začínající už v 17 hodin místo současných 21 hodin. Rovněž se pozastavuje jakákoliv veřejná doprava. Všechny obchody, nákupní střediska, pláže a parky budou zcela uzavřeny. Vše je namířeno k zastavení šíření koronaviru, jelikož v důsledku tradic dochází v těchto dnech k velkým shromážděním.
Stále jsou zavřeny školy, univerzity, mešity, kostely a je pozastaven letecký provoz.
Navzdory dříve zavedeným opatřením roste míra infekce, což vyvolává obavy, aby další vývoj zdravotnický systém v Egyptě zvládl. Všechna tato opatření se promítají hlavně i do jakékoliv průmyslové výroby po celé zemi, kdy dochází k omezování pracovní doby a trvalému snižování produktivity. 
Od 30. května bude zákaz vycházení opět změněn od 20 hodin do 6 hodin ráno po dobu dvou týdnů. Nově bude povinné nošení obličejových masek v institucích, v soukromé i veřejné dopravě. Pro porušovatele nařízení budou přísné sankce.
Následně dojde i k otevírání obchodů a obchodních center. Od poloviny června vláda uvažuje o postupném uvolňování svých opatření a otevírání institucí, možná i mešit a kostelů. 
Egyptská vláda v předcházejících dnech signalizovala, že má zájem k postupnému otevírání ekonomiky a rozmělnění přísných nařízení. Příkladem je, že od 1. června budou hotely moci provozovat maximální kapacitu 50 procent. Nyní už nejenom turistický ruch, ale i ostatní sektory ekonomiky trpí obrovskými ztrátami. Egyptská vláda poskytne leteckému přepravci EgyptAir půjčku ve výši 2 miliard EGP. Hospodářský dopad krize přiměl Egypt hledat nouzové zdroje a přijal od MMF 5 miliard dolarů na zvládnutí problémů, přičemž půjčku v částce 2,772 miliard dolaru obdržel od stejné instituce minulý týden na řešení potřeb platební bilance.  

Zdroj: Al Ahram online
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Káhiře

Pravidelné novinky e-mailem