Egypt propojil elektrickou síť se Súdánem

Egypt a Súdán oficiálně propojili elektrickou síť s počáteční kapacitou 60 MW. Došlo k naplnění dlouhodobých tužeb súdánské strany. Na druhou stranu Egypt usiluje o to, aby působil jako regionální elektrický uzel, vyměňoval elektřinu s okolními zeměmi během špičkové poptávky a vyvážel elektřinu do okolních zemí, které to potřebují.

Egyptské a súdánské elektrické rozvodné sítě byly oficiálně propojeny na napětí 220 kV, přičemž, že k tomu došlo, na přání Chartúmu, oznámil egyptský kabinet. V oficiálním prohlášení Egypt uvedl, že cílem propojení je poskytnout Súdánu kapacitu až 70 megawattů za hodinu.

Zatím probíhají práce na instalaci nezbytného vybavení v závodech na súdánské straně. Poté by následovala druhá fáze propojení, která by měla za cíl dodávat Súdánu kapacitu až 300 megawattů. Elektrické propojení mezi oběma zeměmi je dlouhé 170 km, z čehož 100 km je na egyptském území mezi Wadi Halfa a Toshki. Kapacita vedení je 100 MW při napětí 220 kV, které lze v budoucnu zvýšit na 300 MW nebo více. Náklady na linku na egyptské straně činí zhruba 6,7 milionu USD a jsou financovány egyptským ministerstvem pro elektřinu a obnovitelnou energii.

Egypt má již elektrická propojení s Libyí a Jordánskem. Plánuje a již velmi usilovně pracuje na propojení se Saudskou Arábií. Pro Egypt se jedná o prestižní kroky k dosažení jistého regionálního lídra v této oblasti.

Zdroj Ahram online
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Káhiře

 

Pravidelné novinky e-mailem