Káhira hostila první zasedání konference Egypt a investiční výzvy, které se zúčastnily delegace z více než 25 arabských, evropských a afrických zemí, jakož i zástupci Hospodářského úřadu Suezského průplavu a Generálního úřadu pro investice a bezcelní zóny.
Účastníci diskutovali o ekonomických příležitostech v Egyptě a klíčových sektorech egyptské ekonomiky, jako jsou energetika, cestovní ruch, zemědělství a průmysl. Zdůraznili také pobídky pro rozvoj rozvíjejících se finančních trhů, snížení byrokratických překážek pro zahraniční investice, zlepšení právního rámce, posílení infrastruktury a diverzifikaci vydávání dluhopisů.
Egypt přijal několik opatření k obnovení důvěry mezinárodního společenství ve své hospodářství a představil opatření pro stimulování investičního klimatu přijetím řady nových ekonomických zákonů. Mezi mini jsou investiční zákon, právo obchodních společností a zákon o kapitálovém trhu. Tyto zákony mají učinit egyptský trh atraktivnějším pro investory a přilákat do země více zahraničního kapitálu.
ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody
Dále Egypt zřídil první specializované město pro textilní průmysl v guvernorátu Minya a investiční zóny v Al-Safu, Gíze, Ismailii, Asuánu a svobodné zóny po celé zemi. V Nuweibě také vzniká investiční zóna o rozloze milion metrů čtverečních, která má přilákat další, hlavně arabské, investory.
Egypt byl v posledních dvou letech svědkem mírného zlepšení ekonomických ukazatelů, zvýšení míry růstu a zvýšení celkových investic v důsledku úspěchu programu hospodářské reformy, i přes vysoké náklady na financování, protože Egypt je na desátém místě na světě jako země s nejvyššími úrokovými sazbami. Trendem je také rozšiřování nástrojů nebankovního financování, které představují alternativy pro poskytování investičních příležitostí.
Země má obrovské možnosti investičních příležitostí, což se odráží v míře investic, která je od roku 2014 stabilní, a jsou zde možnosti, jak do budoucna přilákat zejména velké specializované investice. Egypt má 120 průmyslových společností kótovaných na burze cenných papírů s kapitálem v hodnotě 770 miliard egyptských liber, přičemž průmyslové společnosti představují více než 40 % společností kótovaných na burze.
Nejvýznamnější průmyslová odvětví jsou chemický, minerální, potravinářský, nápojový, zdravotnický a farmaceutický. Tempo růstu průmyslu dosáhlo 5,6 % a nejvyšší úroveň průmyslových investic dosáhla 55 % v přávě probíhajícím fiskálním roce.
Podle Mezinárodního měnového fondu poslední měsíce naznačily zlepšení makroekonomických ukazatelů a zlepšení tempa růstu, které dosáhlo 5,5 %, přičemž se očekává, že dosáhne 6 %. Míra nezaměstnanosti klesla z 12 na 10,9 % a očekává se, že v příštím roce klesne až na 9 %.
Egypt se také těší konkurenceschopnosti v oblasti lidských zdrojů, konkrétně ve schopnosti poskytovat kvalifikované a vyškolené pracovníky v různých oborech, navíc za konkurenceschopné mzdy, které jsou nižší než ve světě. Pracovní síla v Egyptě se na konci druhého čtvrtletí roku 2022 odhaduje na 28,8 milionu pracovníků, a je považována za jednu z nejkvalifikovanějších v regionu Středního východu.
Toky přímých zahraničních investic dosáhly pozoruhodného růstu. Zahraniční investice dosáhly během roku 2022/2023 výše 10 miliard dolarů, s nárůstem o 12,8 % ve srovnání s předchozím fiskálním rokem. Nejvíce investic s podílem 33,1 % šlo do sektoru služeb – vzdělávání, zdravotnictví, finančních a bankovních služeb, logistiky, dopravy, komunikace a dalších, následovalo odvětví stavebnictví s podílem 26,9 % na celkových investicích. Nelze však popřít, že tyto toky byly negativně ovlivněny probíhajícím konfliktem na Ukrajině.
Dobré investiční klima a příznivé ceny energií a kvalifikované pracovní síly mohou být i motivací pro české exportní firmy. Při jejich snaze o vstup na egyptský trh je připravena asistovat zahraniční kancelář CzechTrade Egypt se sídlem v Káhiře.