Zdroj: CzechTrade

Egypt zakázal vývoz cukru na tři měsíce

Důvodem zákazu vývozu egyptského cukru je zajištění poptávky na místním trhu.

Ministr obchodu a průmyslu Egypta Ahmed Samir 22. března oznámil tříměsíční zákaz vývozu všech druhů cukru s výjimkou množství, které překračuje potřeby místního trhu. Podle vyhlášky odhadne ministerstvo zásobování a vnitřního obchodu nadměrné množství, které musí před vývozem projít ministerským schválením.

Ilustrační fotografie

Jedná se o preventivní opatření k zajištění dostatečného množství cukru pro domácí spotřebu, ať už pro přímé nebo průmyslové použití. S růstem světových cen cukru vývoz obvykle generuje vyšší výnosy pro producenty. Aby Egypt vykompenzoval nedostatek cukrové třtiny, osadil letos 260 000 hektarů cukrové řepy. Oproti roku 2022 to znamená nárůst o 4200 hektarů. Cílem je vyrobit 1,8 milionu tun cukru z řepy.

Egyptské ministerstvo zásobování a vnitřního obchodu také zvýšilo výkupní ceny místní cukrové řepy o 75 EGP za tunu, aby povzbudilo zemědělce k většímu pěstování, protože země se snaží zdvojnásobit produkci této plodiny. Ministr zásobování a vnitřního obchodu Moselhi v únoru uvedl, že došlo k nárůstu pěstování řepy, aby se kompenzoval nedostatek cukrové třtiny. Dodal, že zásoby cukru  jsou dostatečné na 3-5 měsíců.

Egypt pracuje na zvýšení rozlohy své zemědělské půdy prostřednictvím programu rekultivace půdy. Usiluje o dosažení cíle zúrodnit přibližně 1,5 milionu hektarů země.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Egyptě.
Zdroj: Al Ahram Online

• Teritorium: Afrika | Egypt | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Ostatní | Potravinářský průmysl

Doporučujeme