Egypt zavádí tříměsíční zákaz vývozu oleje, kukuřice a pšenice

Egyptská ministryně obchodu a průmyslu Nevine Gamea zakázala vyvážet jedlý olej, kukuřici a všechny druhy zelené pšenice na tři měsíce. Dříve již byl zakázán vývoz pšenice, fazolí, čočky, těstovin a všech druhů mouky.

Rozhodnutí bylo přijato v koordinaci s ministrem zásobování a vnitřního obchodu Ali Moselhim v souladu s plánem země zabezpečit občanům základních komodit, zejména s příchodem měsíce ramadánu, který začíná na začátku dubna, znamená zvýšení míry spotřeby potravinářských výrobků.

Ilustrační fotografie

Od 11. března Egypt zakázal vývoz pšenice, fazolí, čočky, těstovin a všech druhů mouky po dobu tří měsíců. Celý svět je svědkem růstu cen ropy a neropných komodit v důsledku války na Ukrajině. Egypt nakupuje 80 % svého dovozu pšenice v Rusku a na Ukrajině. Premiér Mostafa Madbouly však uvedl, že Egypt zaznamenal menší nárůst cen ve srovnání s jinými zeměmi, a poznamenal, že cena pšenice v Egyptě vzrostla pouze o 17 % ve srovnání s 48 % na mezinárodním trhu. 

Premiér Madbouly ujistil, že Egypt má dostatek zásob pšenice do konce roku 2022. Současné strategické zásoby pšenice v Egyptě jsou dostatečné k pokrytí nadcházejících čtyř měsíců a očekává se, že prostřednictvím místních dodávek pšenice, která začnou v polovině dubna, zvýší své celkové zásoby na dalších pět měsíců.

Mezitím se země zaměřuje na 14 alternativních trhů, včetně mimoevropských zemí, jako jsou USA, Argentina, Kanada a Paraguay, aby uspokojila své potřeby obilí. Egypt prostřednictvím potravinových dotací poskytuje milionům občanů klíčové základní potraviny za nižší než tržní ceny, včetně rýže, těstovin, jedlého oleje a chleba.

Zdroj: Al Ahram Online
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt

• Teritorium: Afrika | Egypt | Zahraničí