Zdroj: CzechTrade

Egyptský privatizační program

Egypt nabízí 32 státních firem k privatizaci. Jsou mezi nimi i armádní podniky. Opatřením Mezinárodní měnový fond podmiňuje uvolnění půjčky tři miliardy dolarů.

Egypt vypsal konkrétní investiční příležitosti, které nabízí strategickým investorům. Prostřednictvím vládního programu primární veřejné nabídky akcií (IPO) nabízí 32 státních společností. Klíčovým cílem této akce je překlenout deficit ve výši 17 miliard dolarů, které Egypt očekává během čtyř let. Zároveň má umožnit soukromému sektoru, aby hrál větší roli zvýšením podílu na ekonomické aktivitě z 30 na 65 procent. Tímto opatřením podmiňuje Mezinárodní měnový fond uvolnění půjčky ve výši tří miliard dolarů během fiskálního roku 2025/2026.

Ilustrační fotografie

Jedním z příkladů je státní společnost PACHIN, která se specializuje na výrobu barev. Nedávno obdržela dvě nabídky od místních a arabských investorů na získání 100 procent akcií. Společnost je kótována na egyptském akciovém trhu s 55 procenty akcií vlastněných vládou. Patří mezi 32 státních společností, které Egypt nabízí v rámci programu IPO.

Soutěž mezi egyptskou a SAE společností o koupi PACHINu se rozbíhá. Egyptská společnost Eagle Chemicals zvýšila cenu akcií společnosti na 37 egyptských liber, což je nárůst z původní ceny stanovené na 34 egyptských liber a nad cenou navrhovanou společností ze SAE ve výši 36 egyptských liber.

V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Společnost SAE National Paints podala v březnu žádost o akvizici 100 procent akcií za cenu 34 egyptských liber za akcii. Následně zvýšila nabídku na 36 poté, co obdržela souhlas egyptského finančního regulačního úřadu (FRA). Egyptská společnost již dříve nabídla převzetí společnosti za cenu 35 egyptských liber za akcii. Výsledek této privatizace může ovlivnit úspěšnost celého programu.

Podle zdrojů obeznámených s jednáními se egyptská vláda naopak rozhodla pozastavit prodej dalšího podílu ve státním podniku Telecom Egypt kvůli aktuální situaci na trhu. Začátkem března společnost uvedla, že zvažuje uvolnění dalšího podílu k prodeji během roku 2023. Třicet procent akcií společnosti je již kótováno na burze. 

Egypt zahájil 15. března také proces nabídky dvou armádních společností, National Petroleum Company (NPC) a National Co. for Natural Water in Siwa (Safi). Zatím bez dalších podrobností.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt.
Zdroj: Al Ahram Online

• Teritorium: Afrika | Egypt | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Chemický průmysl | Investice | Obranný průmysl | Ostatní

Doporučujeme