Zdroj: CzechTrade

Ekonomice SAE se dařilo. Díky tomu se výrazně navýšily vládní příjmy

Vládní příjmy Spojených arabských emirátů vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 přibližně o 7 procent.

Druhá největší ekonomika arabského světa se díky vládním iniciativám a vyšším cenám ropy nadále vzpamatovává z pandemie koronaviru. „Celkové příjmy za poslední čtvrtletí se vyšplhaly na 143,1 miliardy emirátských dirhamů (39 miliard dolarů),“ uvedlo ministerstvo financí. Daňové příjmy vzrostly o 29 % na 75 miliard dirhamů. Příjmy ze sociálních příspěvků se zvýšily o více než 11 % na 3,9 miliardy dirhamů.

Ilustrační fotografie

Podnikatelská aktivita v soukromém sektoru SAE mimo ropný sektor rostla nejrychleji za poslední čtyři měsíce. Podle předběžných údajů se vládní výdaje během tříměsíčního období snížily na 120,3 miliardy dirhamů z 136,2 ve stejném období předchozího roku. Podle centrální banky ekonomika SAE v loňském roce vzrostla o 7,6 %. To je nejvíce za posledních 11 let, a to díky ropnému a neropnému sektoru, poté co v roce 2021 vzrostla o 3,8 %.

Banka Emirates NBD také očekává, že v roce 2023 vzroste HDP o 3,9 %, což je výrazně více než celosvětová prognóza Světové banky, která předpokládá růst o 1,7 %. 

Ekonomika SAE nadále odolává globálním protivětrům a do konce letošního roku by měla dosáhnout 4,2 % hospodářského růstu mimo ropný sektor, uvedl ministr financí Mohamed Al Hussaini na setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G20 v indickém Bengalúru.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: The National

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní