Ekonomická situace v Gruzii a její výhled

Aktuální ekonomická situace v Gruzii a výhled na nejbližší období.

Na vládou speciálně vytvořený fond pro boj proti koronaviru „Stop Cov Fund“ firmy a veřejnost přispěly již 131,6 mil. GEL (1050 mil. CZK). 

Gruzínská vláda pracuje na strategickém plánu pro oživení turistického sektoru, který byl nejvíce postižen ze všech. Cílem je otevřít zemi co nejdříve turistům, z co nejvíce zemí. Předseda vlády oznámil již uzavřenou dohodu s Izraelem, jehož obyvatelé by mohli do Gruzie přijíždět již od 1. července. Pracuje se na vytvoření „bezpečného koridoru“ mezi těmito dvěma zeměmi, detaily zatím nejsou známy. Vláda rovněž oznámila probíhající jednání na stejné téma s Polskem, Slovenskem a Českem. 

Domácí cestovní ruch bude obnoven od 15. června a od 1.července se toto uvolnění má týkat i turismu mezinárodního. V září 2020 se v Tbilisi pod záštitou Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) uskuteční mezinárodní konference na ministerské úrovni o budoucnosti odvětví. Očekává se účast zástupců několika desítek zemí. Rozhodnutí o konání tohoto fóra padlo během videokonference gruzínského premiéra Giorgi Gacharii a generálního tajemníka UNWTO Zuraba Pololikašviliho dne 8.5.2020. 

USA poskytují Gruzii 27 000 tun obilí v hodnotě 14,5 mil. USD v rámci programu „Food for Progress“. Spojené státy rovněž oznámily poskytnutí další pomoci ve výši tří milionů USD v boji proti koronaviru. 

Ministerstvo ekonomiky GE zmínilo předběžnou dohodu s 18 leteckými společnostmi (před koronavirovou krizí jich do země létalo 36) o obnově letů. Reálně lze však lety očekávat až po uzavření bilaterálních dohod mezi jednotlivými státy o bezpečnostních koridorech. Ryanair oznámil obnovení svých linek na trasách Tbilisi-Milán a Tbilisi-Kolín nad Rýnem od 1.července. Podle sdělení polského velvyslance by polské airolinky měly začít létat do Tbilisi již ve druhé polovině června, podle maďarského velvyslance by Wizzair měl obnovit své lety do Kutaisi dokonce již na konci května. Žádná z těchto informací však nebyla oficiálně oznámena leteckými společnostmi. 

Antikrizový plán na podporu zemědělství, který bude spuštěn 20. května bude obsahovat 82,2 mil GEL (cca 656 mil Kč) na podporu přibližně 200 000 zemědělců. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Baku.

Pravidelné novinky e-mailem