Ekonomické prognózy na rok 2021 zveřejnilo i Nizozemsko

Nizozemská plánovací kancelář se věnuje prognózám na vývoj ekonomiky po druhé vlně koronaviru.

Nizozemská ekonomika se letos sníží o 4,2 %, což je o něco méně, než se očekávalo, uvedl vládní makroekonomický think tank nizozemské Centrální plánovací kanceláře (Centraal PlanBureau – CPB) ve svých nejnovějších prognózách.

V září CPB uvedla, že je pravděpodobné snížení o pět procent, ale vzápětí také dodala, že druhá vlna koronaviru bude znamenat pomalejší zotavení v příštím roce, růst se zpomalí na 2,8 % ve srovnání s 3,5 % v dřívějších prognózách. Nezaměstnanost se v roce 2021 zvýší na více než šest procent, což bude mít dopad zejména na mladé lidi, zaměstnance s flexibilní pracovní smlouvou a osoby samostatně výdělečně činné, sdělila CPB.

Ekonomické oživení však velmi silně závisí na tom, jak se bude pandemie vyvíjet. „Druhá vlna koronaviru nevede k zásadně odlišnému ekonomickému výhledu pro rok 2021,“ komentuje ředitel CBP Pieter Hasekamp. „Některá odvětví, jako je pohostinství, kultura a cestovní ruch, však budou znovu vážně zasažena novými omezeními fyzických kontaktů. Vládní balíčky podpory drží krok s ekonomickým rozvojem. Z pohledu ekonomické stabilizace tedy není důvod znovu zvažovat postupné ukončení podpory. I když mohou existovat i jiné důvody pro pomoc těmto postiženým odvětvím; taková podpora by měla být přednostně dočasná a cílená,“ dodal Hasekamp.

Sestavil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux.
Zdroj: 
www.dutchnews.nl
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Nizozemsko