Ekonomika australského Nového Jižního Walesu pomalu nachází cestu ven z krize

Nový Jižní Wales má mezi zbylými státy Austrálie nejnižší nezaměstnanost. Posilující ekonomika navrátila více než216 000 pracovních míst. Koronaviru imunní jsou i ceny nemovitostí.

Nový Jižní Wales (NSW) má za sebou nejhorší rok za několik dekád. Pozitivní ovšem je, že situace se začíná lepšit a konečně eviduje sérii lepších výsledků, zejména na trhu práce a oblasti maloobchodního prodeje. Celostátní poptávka NSW neboli celková útrata v září posílila o 6,8 %, což je nejlepší výsledek ze všech států Austrálie.

Poslední data potvrzují pozitivní návrat obyvatel k nákupům zboží. Maloobchodní prodej tak v říjnu vzrostl o dalších 0,7 % a znamená tak 10,5% nárůst od začátku roku. Posilující ekonomika tak ve stejném měsíci navrátila více než 36 000 pracovních míst a snížila nezaměstnanost ze 7,2 % na 6,5 %. NSW má tak mezi ostatními státy Austrálie nejnižší nezaměstnanost. Od měsíce května, kdy byla tato oblast ve stavu lockdownu, přibylo přibližně 216 000 pracovních míst. Tato data dle ekonomů předčila veškerá očekávání.

I ceny nemovitostí se ukázaly být vůči covidu odolné, což je pro ekonomiku další pozitivní signál. Zejména změny na poli nemovitostí ve městech za posledních pár desítek let hrály významnou roli v ekonomickém rozvoji. 

Hlavní šéf a ekonom AMP Capital Shane Oliver též potvrdil, že obnova ekonomiky probíhá nad očekávání rychle. Ekonomický vzestup tak jen odráží úspěšné udržení viru pod kontrolou. Lidé získali jistotu a nebáli se nakupovat. Pozitivní výsledky tak přichází po těžkém období, poznamenaném nejprve dlouhotrvajícími požáry a následně koronavirem.

Roční ekonomický report státního statistického úřad Bureau ke 30. červnu 2020 zveřejnil meziroční ekonomický pokles o 0,7 %, který přišel po více než 30 letech. Sílu ekonomiky NSW ještě otestuje postupné snižování vládních programů.

Zejména snižování mzdových dotací JobKeeper a podpory nezaměstnaných JobSeeker. Nicméně i přes nedávný růst pracovních příležitostí je míra nezaměstnanosti stále o dvě procenta vyšší než na začátku roku. Na trhu práce, v porovnání se srpnem minulého roku, tak stále chybí 85 000 pracovních míst.

Také návrh státního rozpočtu z minulého měsíce předpokládá v tomto roce pokles ekonomiky o 0,75 %. Tempo růstu ekonomiky 2,5 % se tak očekává od příštího finančního období 2021–2022.      

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie. 
Zdroj: 
https://www.smh.com.au/
• Oblasti podnikání: Obchod