Zdroj: CzechTrade

Ekonomika Ázerbájdžánu vloni vzrostla o 4,6 %

Ekonomický růst v Ázerbájdžánu výrazně převyšuje prognózy mezinárodní ratingové agentury Fitch Ratings, je to dáno hlavně zvýšeným tempem rozvoje neropno-plynárenského sektoru.

Díky fiskálním stimulům, příznivým cenám uhlovodíků a zvýšeným dodávkám prostřednictvím Transjadranského plynovodu (TAP) dosáhl v roce 2022 hospodářský růst Ázerbájdžánu 4,6 %, a to i přes vysokou srovnávací základnu v roce 2021 (5,6 %). Ekonomický růst tak překonal prognózu Fitch Ratings o 0,3 procentního bodu v roce 2022.

Ilustrační fotografie

Během tohoto a příštího roku agentura Fitch Ratings očekává zpomalení růstu na 2,1 %. Ázerbájdžánská vláda předpovídá v roce 2023 růst HDP na úrovni 2,7 % a v roce 2024 potom 4,1 %.

Nominální objem HDP Ázerbájdžánu dosáhl v roce 2022 hodnoty 133,8 miliardy manatů. Podíl daní na HDP činil 7,4 procenta. HDP na obyvatele v roce 2022 činil 13 292,2 manatů.

ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Hlavním hybatelem ekonomického růstu Ázerbájdžánu v roce 2022 byl především neropno-plynárenský sektor, jehož růst byl téměř dvouciferný a meziročně činil 9,1 % (v roce 2021 vzrostl o 7,2 %). K jeho růstu značně přispěla absence nových karanténních omezení, fiskální stimuly (rozpočet v současné době hraje hlavní roli ve stimulaci ekonomiky), rostoucí spotřebitelská poptávka i rozvoj turistiky.

Podíl na HDP neropno-plynárenský sektoru dosahuje nejvyšší úrovně v novodobé historii Ázerbájdžánu. Podle odhadů, díky novým projektům v Karabachu a zvýšenému logistickému významu Ázerbájdžánu v euroasijském regionu, při zachování současného tempa, dosáhne jeho podíl na HDP v roce 2024 okolo 70 %.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ázerbájdžán.
Zdroj: https://www.turan.az/

• Teritorium: Asie | Ázerbájdžán | Zahraničí

Doporučujeme