Ekonomika Francie doznala kvůli krizi výrazných změn

Podle prognózy ze začátku léta by se HDP mohl do konce roku 2021 vrátit na úroveň konce roku 2019.

Francouzská ekonomika se po krizi přeskupila. „Návrat na úroveň před krizí neznamená, že ekonomika bude kopií toho, co bylo před dvěma lety,“ varuje Julien Pouget, ředitel odboru ekonomické situace INSEE (Francouzský národní institut pro statistiku).

Přestože stále hrozí návrat další vlny epidemie, statistický úřad vidí světlo na konci tunelu. Podle prognózy ze začátku léta by se HDP mohl do konce roku 2021 vrátit na úroveň konce roku 2019.

Ekonomice se zatím ovšem nepodařilo dohnat ztracenou půdu dvou uplynulých let bez růstu. INSEE odhaduje, že HDP Francie bude zaostávat o 1,6 % pod úrovní, na kterou mohlo dosáhnout bez Covidu-19. Krize vedla především k přeskupení mezi různými odvětvími a v dlouhodobém horizontu by mohla zatěžovat každý z nich. Na konci roku 2022 by mohla být činnost v oblasti leteckého průmyslu stále o 6 % nižší než v roce 2019, v letecké dopravě by mohl být rozdíl až 21 %. Produkce potravinářského průmyslu by mohla být o 4 % vyšší.

Chemický a farmaceutický sektor by pak mohl vykázat růst o 7 %. Jedná se o jediné sektory, jejichž váha by měla být větší, než ta předpokládaná bez krize. Naplno rozběhlá digitalizace může zvýšit produktivitu více, než se očekávalo. Institut naopak nevylučuje oslabení lidského kapitálu, což je důsledek zavírání škol během tzv. „lockdownů“.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.
Zdroj: Usine Nouvelle
• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí