Ekonomika Francie v roce 2020 poklesla o 8,3 procenta

Ekonomika Francie by podle nejnovější přepovědi statistikého úřadu měla za rok 2020 poklesnout o 8,3 %. Jedná se o mírnější výsledek, než jaký byl predikován během letních měsíců.

Dle prvního odhadu Národního statistického a ekonomického institutu (INSEE) zveřejněného 29. ledna, poklesla francouzská ekonomika v roce 2020 o 8,3 %. Přestože se jedná o nevídaný pokles HDP od druhé světové války, jedná se o nižší indikátor recese než v letních předpovědích.

Oba francouzské lockdowny značně ovlivnily spotřebu domácností. Přes 18,5% oživení ekonomiky ve třetím čtvrtletí roku 2020 se hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí opět propadl, a to o 1,3 procenta. INSEE také ve své poslední předpovědi konstatuje dobrou kondici zpracovatelského průmyslu. Produkce zboží se ve 4. čtvrtletí 2020 zvýšila o 2,3 % (po 19% zvýšení ve 3. čtvrtletí). Za rok 2020 by tak celková produkce měla poklesnout pouze o 0,7 %.

Podzimní lockdown měl ve 4. čtvrtletí 2020 za následek hlavně pokles spotřeby domácností o 5,4 %, naproti tomu ta v předchozím čtvrtletí rostla o 18,2 procenta. Na druhé straně se v daném období zahraniční obchod nadále zotavoval s nárůstem vývozu o 4,8 procenta. Na rozdíl od prvního jarního lockdownu se investice zvýšily o 2,4 %, a to především díky oživení transakcí s nemovitostmi.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.
Zdroj: Usine Nouvelle
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí