Zdroj: CzechTrade

Ekonomika Spojeného království pokulhává. Ekonomové varují před dlouhou recesí

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla pod hodnoty z pandemického roku 2021.

Hospodářský výkon ve třetím čtvrtletí klesl o 0,2 %, což je méně, než analytici v průzkumu agentury Reuters předpovídali. Jednalo se však o první pokles hrubého domácího produktu od počátku roku 2021, kdy v Británii stále platila přísná omezení spojená s pandemií covidu-19. Na vině je nerovný boj domácností a podniků s rostoucími náklady.

Ilustrační fotografie

Britská ekonomika se nyní nachází na nižší úrovni, než před pandemií a je tak jedinou ekonomikou skupiny zemí G7, která se ještě plně nezotavila z propadu v důsledku pandemie covidu-19.

Nový ministr financí Jeremy Hunt bude muset najít rovnováhu mezi tím, aby se veřejné finance dostaly na udržitelný základ, aniž by se ještě více prohloubila krize životních nákladů nebo byly negativně ovlivněny již tak přetížené veřejné služby. „Čeká nás náročná cesta, která bude vyžadovat nesmírně obtížná rozhodnutí, abychom obnovili důvěru a hospodářskou stabilitu,“ uvedl Hunt ve svém prohlášení.

Stavebnictví zažívá v Británii po pandemii boom. V čem jsou šance pro české firmy?

Bank of England minulý týden uvedla, že pokud se úrokové sazby zvýší tak, jak investoři předpokládali, britská ekonomika se dostane do recese, která potrvá dva roky. I bez dalšího zvyšování sazeb bude ekonomika klesat ve čtyřech z pěti čtvrtletí do konce roku 2023.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.
Zdroj: Financial Times

• Oblasti podnikání: Investice | Obchod | Ostatní
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí

Doporučujeme