Ekonomové předvídají recesi v Kanadě

Kanadská ekonomika se podle ekonomů kanadské banky bude v roce 2024 potýkat s nižší spotřebou domácností způsobenou důsledky inflace.

Ekonomové přední kanadské banky RBC (Royal Bank of Canada) očekávají, že rychle se zvyšující ceny potravin a energií, rostoucí úrokové sazby a přetrvávající nedostatek pracovní síly způsobí příští rok středně silnou kontrakci kanadské ekonomiky.

Ilustrační fotografie

Podle nové studie RBC Kanada míří směrem do ekonomické recese v roce 2023. Tato recese má ale být kratší a méně významná než předešlé propady kanadské ekonomiky.

Ekonomové RBC předpovídají nezaměstnanost v příštím roce na úrovni 6,6 %. Nedomnívají se ale, že by ekonomický pokles přetrval do roku 2024.

Jak se na českém sklářství podepsala pandemie?

Výše spotřeby domácností, která po odstranění restrikcí spojených s covidem-19 zaznamenala výrazný vzrůst, oslabuje i kvůli rostoucím cenám spotřebního zboží, vyšším úrokovým sazbám a nezaměstnanosti.

RBC dále předpovídá pokles cen rezidenčních nemovitostí v Kanadě o 10 % v roce 2024, čímž mají kanadské domácnosti přijít o 800 miliard kanadských dolarů.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: The Canadian Press

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí