Elektrické koloběžky v německých velkoměstech

Od 15. června platí v Německu vyhláška, která umožnila pohybovat se po městech na vypůjčených elektrických koloběžkách.

Když se ministr dopravy Andreas Scheuer (CDU) rozhodl dát elektrický koloběžkám zelenou, činil tak s vidinou ekologičtější hromadné dopravy. Jsou však elektrické koloběžky opravdovou pomocí v boji proti globálnímu oteplování? Vědci z North Carolina State University se rozhodli nový fenomén prozkoumat a dospěli k závěru, že ne všechny aspekty koloběžek jsou tak ekologické, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Problematická je již jejich výroba, při které vzniká poměrně velké množství emisí CO2. Ještě škodlivější je pak podle vědců transport koloběžek a jejich každodenní dobíjení. Problematická je taktéž jejich trvanlivost, jelikož koloběžky se často porouchají a trvá poměrně dlouho, než mohou být navráceny do běžného provozu.

S funkčností koloběžek souvisí také vandalismus. Ač by koloběžky, které mohou vyvinout rychlost až 20 km/h, měly představovat alternativu k užívání aut ve městě, jejich hlavními příznivci jsou turisté. Ti na nich nezřídka jezdí v podnapilém stavu a nezajímá je, kam svou koloběžku odloží. Není tak výjimkou, že koloběžky končí poničené v zapadlejších částech měst, případně v řekách.

Zdroj: www.t3n.de, www.tagesspiegel.de
Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu.

Pravidelné novinky e-mailem