Elektronický cestovní pas v SAE

Letecké společnosti sídlící v SAE se zapojují do projektu elektronického cestovního pasu. Společnost Etihad z Abu Dhabi a Emirates z Dubaje v tom spatřují nástroj pro oživení letecké přepravy.

324754607-web.jpgElektronický cestovní pas je vlastně mobilní aplikace, která cestujícímu poskytuje významné informace. Společnosti Etihad a Emirates na projektu spolupracují se světovou leteckou asociací AITA a tento pas zavádějí v testovacím provozu na svých vybraných leteckých linkách pro 1. kvartál letošního roku. Pokud se platforma osvědčí, rozšíří ji na všechny své spoje.

Aplikace jednoduše umožnuje spravovat zamýšlenou cestu, zejména poskytuje možnost nahrát test PCR, případně informaci a certifikát o již prodělané vakcinaci proti nemoci COVID 19. Elektronický pak pak sám vyhodnocuje zadaná data, test, případnou vakcinaci a bude je porovnávat s regulemi jednotlivých států, kam má cestující v úmyslu letět a informovat jej o náležitostech, které je třeba před cestou splnit, s ohledem na možnosti vstupu do té které země a o přepravních podmínkách vybrané letecké společnosti.

Cestující bude mít veškerá data plně pod kontrolou, a tato data pak bude moci, bude-li to vyžadováno, i sdílet s autoritami jednotlivých států, kam má v plánu cestovat. Zástupci těchto dvou leteckých společností zdůrazňují, že testování a vakcinace budou hrát hlavní roli při znovuoživení letecké přepravy tak, aby se v brzké době dostala na úroveň před nastalou pandemií v březnu loňského roku. Letecká společnost Etihad je momentálně jedinou, která vyžaduje pro přepravu před vstupem na palubu letadla negativní PCR test, bez ohledu na to, kam s nimi cestující letí. Toto přináší cestujícím dle jejich přesvědčení vyšší míru jistotu. A tu má ještě více posílit právě do testování zaváděný elektronický cestovní pas v kooperaci s asociací IATA.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade SAE – Dubaji
Zdroj: https://gulfbusiness.com
• Teritorium: Spojené arabské emiráty