Unikátní projekt pro obnovitelný zdroj energie ve Spojených arabských emirátech

V emirátu Šardžá bude realizován projekt solárního parku, který vyroste namísto skládky. Jde o první projekt svého druhu na Středním východě.

Společnost Bee’ah sídlící v emirátu Šardžá, která má na starosti odpadové hospodářství tohoto emirátu, oznámila projekt rekultivace skládky nacházející se v oblasti Al Saja’a, zabírající rozlohu 47 hektarů. Jakmile dojde k ukončení skládkování v této lokalitě a rekultivaci, započne se s realizací projektu solárního parku s konečným instalovaným výkonem 42 MW.

Realizace bude probíhat ve dvou fázích. V té úvodní půjde o výstavbu solárního parku na rozloze cca 270 tis m2 s instalovaným výkonem 24 MW, v té druhé pak bude zrealizován projekt ve zbývajícím rozsahu. Společnost Bee’ah má tak za cíl přejít od úvah o udržitelném rozvoji a zelené energii k realizaci. Součástí parku bude i vzdělávací centrum, kde bude zájemcům představena veškerá funkčnost a technické detaily celého projektu a provozu.

V emirátu Šardžá se již povedlo odklonit plných 76 % odpadu z nutnosti skládkování a do konce příštího roku je cílem dostat se na 100 % tak, aby žádný odpad vygenerovaný v tomto emirátu nemusel být již skládkován. Za tím účelem slouží nové zařízení na likvidaci veškerého komunálního a dalšího odpadu, které je dílem společného podniku (joint venture) se společností Masdar z emirátu Abú Dhabí, která je již nyní jednou z nejinovativnějších na poli obnovitelných zdrojů energie na světě.

Společný podnik nese název „ Emirates Waste to Energy Company“. V tomto provozu je zpracováno na 300 000 tun odpadu ročně, který nelze recyklovat, a generuje 30 MW elektřiny ročně. V celém komplexu je pak dále zpracován i ostatní odpad, který umožňuje recyklaci. V nedávné době si připojil speciální provoz na zpracování biomasy, a to 300 tun denně.

Odpadové hospodářství a technologie pro obnovitelné zdroje energie jsou zde v regionu velkým tématem a společnosti, které v tomto segmentu disponují špičkovými technologiemi, mají prostor se zde za určitých podmínek prosadit s ohledem na skutečnost, že se jedná o strategické projekty SAE.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji
Zdroj: https://gulfbusiness.com
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Spojené arabské emiráty