Zdroj: CzechTrade

Energetická krize v JAR přetrvává

Jihoafrická republika se stále nevypořádala s energetickou krizí, přestože vláda slibuje zlepšení.

Jihoafrická republika zažívá v posledních letech vážné problémy s výpadky elektrické energie (tzv. loadsheddingy), které v posledním roce způsobily, že místní ekonomika zakrněla. Úroveň důvěry podniků, spotřebitelů i investorů se významně snížila. Vláda již několikrát představila plán pro energetiku, ale zatím došlo jen k několika výměnám ministra pro energetiku a šéfa jediného distributora elektřiny v zemi, společnosti Eskom.

Ilustrační fotografie

V současnosti se situace mírně zlepšila, kdy dochází pouze k pár hodinovým výpadkům denně, o víkendu občas ani ne. V předchozích měsících to bylo až 14,5 hodiny denně. Ekonomika se příliš nezlepšila a dopady zůstávají devastující. Energetická krize totiž mimo jiné potlačuje růst a tvorbu pracovních míst, což byl jeden z hlavních cílů současné vlády, neboť jihoafrická nezaměstnanost se dlouhodobě pohybuje přes 35 %.

V důsledku nedostatečných dodávek proudu se také zvyšuje cena všeho – obchody (ale i další podniky) musí používat generátory, které spotřebují ohromné množství paliva, jehož cena za poslední rok také významně vzrostla. Tyto faktory se pak promítají do výsledné ceny zboží a služeb.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Podle vládních představitelů problémy zapříčiňuje korupce a vandalismus ve společnosti Eskom a v elektrárnách, nicméně nekoná se vyšetřování. Dalším problémem je velmi pomalá výstavba infrastruktury a další problémy v řetězci (mokré uhlí, ukradené kolejnice, stávky a další).

Jihoafričané začínají být nespokojeni s permanentními výpadky elektřiny, které se budou podle současných predikcí s přicházející zimou zhoršovat. Některé malé podniky nedokáží držet krok s konkurencí a musely přerušit či ukončit provoz, což vede ke ztrátě zaměstnání, jinde se zvedla cena v souvislosti s extra náklady.

V domácnostech se častěji rozbíjejí elektrospotřebiče vinou častého vypínání, lidé více plánují home office a další běžné činnosti s ohledem na dodávky elektřiny. Přibývá lidí, kteří si pořizují elektrovoltaiku na střechu, neboť chtějí být nezávislí. Takových Jihoafričanů je jen zlomek, neboť kvůli nízkým platům a oslabenému randu si to málokdo může dovolit.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika. 
Zdroj: Businesstech.co.za

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice

Doporučujeme