Energetická situace v Jihoafrické republice

Ani Jihoafrické republice se nevyhýbá energetická krize. Jediným dodavatelem elektrické energie v zemi je společnost Eskom. Bohužel několik posledních let se potýká s velkými problémy.

Firma si pomáhá odbouráváním zátěže, tzv. loadsheddingy, kdy v jednotlivých oblastech vypíná dodávky elektřiny. O těchto výpadcích se většinou koncoví zákazníci dozvídají na poslední chvíli, sledovat jednotlivé úrovně a časy mohou prostřednictvím mobilní aplikace.

Ilustrační fotografie | Pexels

Každá oblast má výpadek v jiné hodiny, průměrně trvá 2–3 hodiny a opakovat se může podle krize třeba i čtyřikrát denně. Některé domácnosti řeší dočasnou situaci pomocí invertorů, případně dieselových generátorů.

Nemocnice a zdravotnická zařízení, obchodní domy a řada velkých korporací mají téměř vždy k dispozici velké generátory. V některých oblastech není elektřina vinou loadsheddingu, ale kvůli ukradeným kabelům.

K největším příležitostem v Africe patří lusofonní státy

Elektrárny

V JAR se většina elektřiny vyrábí v uhelných elektrárnách. Mezi největší na světě patří elektrárna Kusile, na jejíž výstavbě se podílely i české firmy. V poslední době se ale zvyšuje tlak na používání obnovitelných zdrojů. Nicméně dodávky uhlí jsou často opožděné vinou špatné situace na železnici (ukradené pražce nebo kabely), uhlí často převážejí i velké nákladní vozy.

V současnosti se objevil i nový problém, a to počasí. V posledních týdnech v zemi vydatně pršelo, např. v provincii Kwa-Zulu Natal (KZN) jsou škody na majetcích a životech fatální, takže většina zásob uhlí je příliš mokrá, a tudíž klesá jeho výhřevnost.

V zemi se využívají i větrné, vodní a solární elektrárny. A právě na solární energii se chce Eskom v nejbližší době zaměřit a hledá vhodné pozemky pro výstavbu solárních elektráren. A právě poloha těchto pozemků je klíčová, neboť Eskom plánuje některé takové elektrárny pronajímat soukromým subjektům s průměrnou délkou kontraktu na 20 let. Takové řešení by i výrazně zredukovalo zátěž vyvíjenou na ostatní elektrárny a mohlo by méně často docházet k loadsheddingům.

Ministerstvo energetiky také opět otevřelo otázku výstavby jaderných elektráren, v zemi se zatím nachází pouze jedna (Koeberg, mj. jediná na celém africkém kontinentu). V minulosti, za exprezidenta Jacoba Zumy, se rýsovala dohoda s ruským Rosatomem v hodnotě jednoho trilionu randů. Momentálně ale v očích veřejnosti nejsou spojení s ruskými firmami, obzvlášť v tak vysoké investici, populární. V případě, že by vláda dostala povolení k výstavbě jaderných elektráren, plánuje uvolnit velké množství finančních prostředků k jejich stavbě.

Ilustrační fotografie

Off grid

Obyvatelé jsou dlouhodobě nespokojeni se stále rostoucí cenou elektřiny a jejími výpadky, proto se řada snaží přecházet na samostatný systém (off grid) a instaluje si vlastní solární panely na střechy domů, čímž se snaží přejít na úplné osamostatnění a odříznout se od distribuční sítě společnosti Eskom.

Řada domácností k solárním panelům přechází z dieselových generátorů, jejichž provoz, vzhledem k drasticky stoupajícím cenám ropy, je velmi nákladný. Nicméně Eskom plánuje, že zákazníkům, kteří budou off grid jen částečně, zavede paušální poplatek a zvýší cenu za odebrané kWh.

Zdroj: dailymaverick.co.za, businesstech.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR

• Oblasti podnikání: Energetika