Zdroj: CzechTrade

Energetika jako perspektivní obor v Kolumbii

Strategie a priority pro výzkum, vývoj a inovace v energetice

V rámci Plánu národního rozvoje (PND) 2018–2022, schváleného v roce 2021, byla celková ambice zvýšit veřejné a soukromé investice do technologií a inovací na 1,5 % HDP do roku 2022 (tzv. Pakt pro vědu, technologii a inovace). PND pro období 2022–2026 se zaměřuje na prioritu reindustrializace a veřejné investice do technologií s cílovým podílem 0,5 % HDP určeným pro výzkum a vývoj. Součástí tohoto plánu je také zřízení specializované agentury.

V září 2021 byla prezidentskou směrnicí č. 6/2021 spuštěna iniciativa Paktu pro vědu, technologii a inovace napříč různými sektory. Důlní a energetický sektor byly označeny jako referenční sektory, které by měly investovat 10 % nad průměrným procentem investic do vědy, technologie a inovací za období 2014–2019, což představuje celkem 7 % z celkových investic od roku 2022.

Ilustrační fotografie

V roce 2019 národní vláda svolala Komisi odborníků za účelem vypracování plánu do roku 2030 pro rozvoj vědy, technologie a inovací. Doporučení komise, přijaté vládou, pro energetický sektor zahrnují tři energetické programy směřující k novému konkurenceschopnému a udržitelnému produktivnímu modelu. Ty zahrnují:

  1. Vytvoření průmyslu pro energetickou transformaci s důrazem na vývoj zařízení přizpůsobených tropickým podmínkám. Cílem je do roku 2030 vytvořit pět technologicky orientovaných společností v oblasti instrumentace, kontroly a energetických zařízení.
  2. Rozvoj průmyslu biorafinerií za účelem exportu biopaliv. Plánem je do roku 2030 vybudovat a provozovat pět biorafinerií, které by měly hrát klíčovou roli v oblasti biopaliv.
  3. Podpora přenosu a implementace technologií pro chytrá a udržitelná města. To bude dosaženo vytvořením dvou národních laboratoří v krátkodobém horizontu a vytvořením pěti chytrých měst do roku 2030.

Kromě priorit identifikovaných Komisí odborníků je Kolumbie aktivní v rozvoji plánů na využití vodíku a větrné energie na moři.

Kolumbie podporuje výzkum, vývoj a inovace v energetice prostřednictvím různých finančních nástrojů:

  • Fond pro vědu, technologii a inovace „Francisco José de Caldas“, hlavní zdroj financí pro energetický sektor, podporuje projekty v oblasti vědy, technologie a inovací. Je financován z vládního rozpočtu, veřejných i soukromých zdrojů, darů a mezinárodní spolupráce.
  • Fond pro vědu, technologii a inovace získává 10 % svých prostředků z těžebních poplatků z energetických a hornických zdrojů.
  • Společnosti realizující projekty vědy, technologie a inovací mají nárok na daňové výhody ve spolupráci s ministerstvem vědy, technologie a inovací.
  • Malé a střední podniky mohou využít fiskální kredity podporované vládními iniciativami.
  • Fond pro nekonvenční zdroje energie a efektivní hospodaření s energií (FENOGE) poskytuje finanční podporu projektům napříč vývojem technologií, zahrnujícím výzkum, inovace a demonstrace.
  • Ministerstvo vědy, technologie a inovací spolupracuje s Ministerstvem pro energetiku a těžbu (MME) a společností Ecopetrol na rozvoji vědeckých a technologických aktivit pro podporu energetické transformace.

Zaměření Kolumbie na vodík

Podle kolumbijské vlády činí roční poptávka po vodíku v Kolumbii přibližně 150 kilotun, především v rafinérském průmyslu, s částí využití v produkci hnojiv, výrobě skla a potravinářském průmyslu. Většina této poptávky je uspokojena vodíkem vyráběným zemním plynem bez technologie CCUS, a pouze s minimálním podílem vodíku produkovaného elektrolýzou s elektrickou energií ze sítě.

Výroba vodíku v Kolumbii momentálně vykazuje roční produkci přibližně 1,5 milionu tun CO2. Avšak tato emise by mohla být výrazně omezena přechodem na technologie s nízkými emisemi, jako je elektrolýza poháněná obnovitelnou energií či využití fosilních paliv s následným zachycováním CO2 (CCUS). Kolumbijská vláda zdůrazňuje význam nízkoemisního vodíku pro dekarbonizaci průmyslových a dopravních odvětví, vyvážení elektrické sítě a generování ekonomických přínosů prostřednictvím jeho exportu.

Ilustrační fotografie

Kolumbie přijala první kroky směrem k využití potenciálu vodíku jako klíčového prvků čisté energetické transformace země. Tímto začátkem bylo schválení Zákona o energetické tranzici, který definuje koncepce zeleného a modrého vodíku. Zároveň rozšiřuje existující daňové výhody, které již platí pro nekonvenční obnovitelné zdroje, také na projekty související s modrým a zeleným vodíkem. Tento zákon poskytuje pravomoci agentuře FENOGE k financování a realizaci projektů vodíku a technologie zachycování a ukládání oxidu uhličitého.

V září 2021 vláda představila Mapu rozvoje vodíku, která vznikla ve spolupráci s Meziamerickou rozvojovou bankou. Tato strategická mapa důkladně analyzuje konkurenceschopnost, poptávku a exportní potenciál nízkoemisního vodíku. Současně stanovuje soubor cílů pro rozvoj trhu s nízkoemisním vodíkem v Kolumbii a představuje plán akcí, které je nutné provést v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu (konkurenceschopná výroba, rozvoj vozového parku s odpovídajícími palivovými články, investiční projekty apod.).

Aktivity v této oblasti už generují první výsledky. Dva pilotní projekty pro výrobu nízkoemisního vodíku a jeho využití v rafinérii a elektrické síti se staly funkčními v roce 2022. Zároveň Ecopetrol oznámil plány na rozvoj dvou projektů, které mají vést k výrobě nízkoemisního vodíku v průmyslovém měřítku. Očekává se, že brzy budou oznámeny další projekty, jelikož FENOGE v březnu 2022 spustil program H2 Colombia. Cílem je podpora modrého a zeleného vodíku, identifikace klíčových hráčů a projektů v celém hodnotovém řetězci, zlepšení správy znalostí a zavedení mechanismů pro financování.

V současné době probíhá výběrové řízení pro identifikaci projektů, které následně obdrží investice a finanční podporu na předběžné a proveditelnostní studie. Tyto pilotní projekty jsou prvním krokem k zavedení nových aplikací, které výzvou představují nahrazení současných paliv v průmyslových procesech nízkoemisním vodíkem. Probíhají studie zaměřené na identifikaci a podporu vodíkových center v zemi, výrobu derivátů, analýzu nových finančních schémat a možností využití Kolumbie pro vývoj vodíkových center v oblastech s koncentrací zásob, poptávky a infrastruktury. Zároveň se zvažuje geografická výhoda a optimalizace v blízkosti distribučních sítí a masivních průmyslových center.

Kolumbie se také aktivně účastní mezinárodních dialogů za účelem etablování se jako potenciálního vývozce na největší trhy (Japonsko, Korea a Evropa). Vláda uzavřela memoranda o porozumění s přístavem v Rotterdamu s cílem toto opakovat s dalšími evropskými přístavy a pracuje na dohodách o spolupráci s Austrálií, Chile a Německem.

Veletrhy a oborové akce

V Kolumbii se pravidelně pořádá několik národních i mezinárodních veletrhů a konferencí zaměřených na generování energie, čisté energie a související oblasti. Některé z hlavních událostí v této oblasti zahrnují:

Mezinárodní kongres a výstava Colombia Oil and Gas – jedná se o jednu z hlavních národních událostí zaměřených na elektrickou energii, výrobu energie a energetické technologie. Další ročník se bude konat v termínu 24.–25. července 2024 v Bogotě.

FISE je významným veletrhem v regionu pro odborníky, firmy, inženýry, výrobce zařízení, dodavatele služeb a další subjekty působící v energetickém sektoru. V rámci veletrhu jsou prezentovány nejnovější trendy v oblasti generování elektrické energie, distribuce, přenosu, ukládání energie, obnovitelných zdrojů a smart technologií pro energetiku. Aktuální ročník se konal v listopadu 2023.

FIB je jedním z největších a nejvýznamnějších veletrhů v Kolumbii a v Latinské Americe obecně. Jedná se o mezinárodní veletrh, který se koná v Bogotě. I když se zaměřuje na širokou škálu odvětví a sektorů, včetně průmyslu, technologií, obchodu, zemědělství, zdravotnictví a dalších, zahrnuje také oblasti spojené s energetikou, jako jsou obnovitelné zdroje energie, energetické technologie, a další energetické inovace a produkty.

ExpoSolar Colombia je veletrh zaměřený na solární energii a obnovitelné zdroje energie. Jedná se o významnou událost, která představuje nejnovější technologie, produkty a služby v oblasti solární energie a obnovitelných zdrojů. Příští ročník se koná v Medellínu v termínu 16.–18. října 2024.

Minexpo se koná v Medellínu, je významnou událostí v oblasti těžby, důlního průmyslu a souvisejících technologií v Kolumbii a Latinské Americe. Tento veletrh představuje nejnovější technologie, zařízení, stroje a služby v oblasti těžby nerostných surovin. Druhý ročník se bude pořádat v dubnu 2024.

Další perspektivní obory v Latinské Americe:

Zpracováno zahraniční kanceláří CzechTrade Bogota.

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice

Doporučujeme