Zdroj: CzechTrade

Estonská Narva plánuje výstavbu továrny na magnety

V Estonsku vystaví továrnu na magnety ze vzácných zemin. Společnost Neo Performance Materials (NPM) postaví v Narvě továrnu na magnety a výzkumné a vývojové centrum.

NPM plánuje investovat 81,25 milionu eur, k nimž estonský stát přidá 18,75 milionu eur. Továrna bude vyrábět magnety ze vzácných zemin a recyklovaných magnetů. Magnety ze vzácných zemin jsou klíčovou součástí technologií obnovitelných zdrojů energie, elektrických vozidel, datových nosičů, domácí elektroniky, lékařského vybavení a robotiky.

Ilustrační fotografie | Foto: Shutterstock

„Protože celý svět bude muset přejít na uhlíkově neutrální ekonomiku, předpokládá se, že poptávka po takových magnetech výrazně poroste. EU nemá udržitelný dodavatelský řetězec magnetů, který by podporoval větší poptávku, ani není možné magnety v tuto chvíli znovu použít. Neo Performance Materials vytvoří v Evropě jedinečnou kapacitu pro posílení dodavatelských řetězců a naší ekonomiky,“ řekl ministr podnikání a IT Kristjan Järvan.

NPM rovněž vlastní společnost Silmet, což je jediné komerčně provozované průmyslové zařízení na zpracování vzácných zemin v Evropě. Prezident NPM Constantine Karayannopoulos uvedl, že továrna v Narvě bude první továrnou na magnety ze vzácných zemin, která se stane hlavní součástí dodavatelských řetězců elektrických vozidel a větrných turbín v EU a v Severní Americe.

Estonsko podporuje továrnu z prostředků Fondu pro spravedlivou transformaci.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Lotyšsko s působností pro celé Pobaltí.
Zdroj: ERR

• Teritorium: Estonsko | Evropa | Zahraničí

Doporučujeme