Estonský HDP ve druhém čtvrtletí vzrostl o rekordních 12,9 %

Estonsko nasadilo rychlé tempo růstu ekonomiky. Hrubý domácí produkt Estonska v druhém kvartále toho roku meziročně vzrostl o 12,9 %, což dle údajů Estonského statistického úřadu představuje nový rekord. HDP v běžných cenách činil 7,4 miliardy eur.


Vedoucí analytik Statistického úřadu Estonska Robert Müürsepp uvedl, že při hodnocení rychlého hospodářského růstu je třeba vzít v úvahu, že je spojen zejména s velmi nízkou referenční základnou loňského roku. V té době byl v Estonsku kvůli šíření koronaviru výjimečný stav. „Většina hospodářského růstu pocházela z podnikatelského sektoru, který se po výjimečném stavu začíná vracet do starých kolejí. Je také pozoruhodné, že ekonomika ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2019 vzrostla o 4,7 procenta,“ dodal Müürsepp.

Ekonomické aktivity, které se rychle zotavily a nejvíce přispěly k hospodářskému růstu, byly výroba, doprava a skladování. Ekonomiku posílil také informační a komunikační sektor. Růst obchodu rovněž vzrostl, zatímco finanční sektor, který rostl po celý loňský rok, zůstal na stejné úrovni. Ubytovací a stravovací služby, které byly výrazně ovlivněny omezeními, zaznamenaly rychlý růst, ale stále zůstaly hluboko pod úrovní před krizí.

Energetika byla jedinou ekonomickou aktivitou, která výrazně brzdila ekonomiku. Důvodem byl rychlý nárůst cen v letních měsících.

Spotřeba domácností rostla stejným tempem jako ekonomika, tj. o 12,5 %.

Zdroj: ERR
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Lotyšsko se sídlem pro celé Pobaltí.
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Ostatní
• Teritorium: Estonsko | Evropa | Zahraničí