EU udělila Googlu další pokutu ve výši 1.49 miliard euro


  • Země: US – Spojené státy americké
  • Datum zveřejnění: 29.03.2019

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margaret Vestagerová rozhodla o udělení další pokuty americké společnosti Google ve výši 1.49 miliard euro za nespravedlivé zvýhodňování některých ze svých online reklamních služeb před službami konkurentů.
Celková výše pokut uložených EU vyhledávacímu gigantovi tak přesahuje 8 miliard euro. Google čelí také předchozím antimonopolním obviněním spojeným s jejich operačním systémem Android a s některými z jejich vyhledávacích služeb.
Důvodem udělení poslední sankce je zavedení neférových omezení, kterými si firma chrání svou dominantní pozici na digitálním reklamním trhu. Jedná se například o zákaz využívání reklam konkurence pro weby, které chtějí zahrnovat vyhledávací pole Googlu na svých stránkách. Výše pokuty byla vypočtena na základě příjmů firmy z reklamy na evropském trhu.
Z dané situace je očividné, že silné postavení internetových gigantů jako je Google, Facebook nebo Amazon začíná nejenom přitahovat pozornost, ale i vzbuzovat obavy regulačních orgánů.

Source: https://www.politico.eu/article/europe-google-margrethe-vestager-adsense-antitrust-competition-fine/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade San Francisco

Souborové přílohy