EU zpochybňuje egyptská omezení dovozu

EU se domnívá, že egyptské požadavky na registraci dovozu porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO), neboť země zavádí dovozní omezení na širokou škálu zboží, od zemědělských produktů až po domácí spotřebiče.

EU požádala Světovou obchodní organizaci o konzultace při řešení sporu s Egyptem kvůli povinným požadavkům na registraci při dovozu do Egypta. Unie se domnívá, že tyto požadavky porušují pravidla Světové obchodní organizace, neboť zavádějí dovozní omezení na širokou škálu zboží, od zemědělských produktů až po domácí spotřebiče.

Ilustrační fotografie

Vývoz dotčeného zboží z EU do Egypta se po zavedení povinné celní evidence v roce 2016 snížil o 40 %. Výkonný místopředseda a komisař pro obchod Valdis Dombrovskis k tomu uvedl: Jednáme na obranu vývozců z EU, kteří čelí nespravedlivým omezením v přístupu na egyptský trh. Tato dovozní omezení nejsou v souladu s pravidly WTO a litujeme, že Egypt nejednal k jejich odstranění, ani po našich snahách o vyřešení. Proto nyní žádáme o konzultace u WTO.“

K největším příležitostem v Africe patří lusofonní státy

Konzultace o řešení sporů, o které EU požádala, jsou prvním krokem v řízení Světové obchodní organizace pro řešení sporů. Pokud nepovedou k uspokojivému řešení, může Unie požádat WTO, aby zřídila panel pro rozhodování v této věci.

Zdroj: Evropská komise
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt.

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Afrika | Egypt | Zahraničí